Pravé neštovice uchovávají dvě laboratoře na světě. Co by se stalo, kdyby se dostaly ven?

Pravé neštovice, nemoc, která zabíjela miliony lidí. Úmrtnost se u některých kmenů blížila 100%. Jinými slovy - pokud jste onemocněli, mohli jste se pomalu loučit s tímto světem. Ještě před 50 lety zemřely na pravé neštovice přes dva miliony lidí. V té době se však také našla protilátka, díky které odstartoval celosvětový očkovací program. Následně se virus Variola, který způsoboval pravé neštovice, podařilo zcela vymýtit. Nebo ne?

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bakterie, ilustrační foto

Je to tak, virus zcela vymýcený nikdy nebyl. V současné době podle New York Times mají vzorky pravých neštovic jak americká, tak ruská vláda. Obě země tvrdí, že je mají bezpečně ukryté v laboratořích, kam se nikdo nedostane. Každého teď možná napadne otázka: Není uchovávání smrtícího patogenu potenciálně nebezpečné?

Odpověď je jasná - je to velké riziko. Avšak podle představitelů obou států by bylo mnohem větším rizikem, kdyby se vzorky zničily. S tímto varováním souhlasí vědecký žurnál ILF Science. Ten nedávno připomněl slova Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Před pár lety WHO připustila, že i přes to, že byl virus oficiálně vymýcen, mohl by člověk s potřebnými znalostmi a dobrou laboratoří tento patogen opět vytvořit a vypustit ho mezi populaci. Proto je důležité, že dva vzorky ještě existují, neboť z nich by se dala vytvořit případná nová vakcína," píše se v článku.

Tato vakcína už podle časopisu vytvořena byla. Jednalo se o oslabený druh viru, který byl podobný tomu, jenž způsoboval pravé neštovice. Nový typ vakcíny byl vytvořen pro případ, kdyby člověk navrátivší virus do světa chtěl provést na Variole nějakou mutaci.

Nebezpečí skrývá podle IFL Science také fakt, že výroba syntetických neštovic není nijak drahá - cena se pohybuje kolem 10 tisíc amerických dolarů (zhruba 220 tisíc korun). To není ve farmakologii příliš vysoká částka. 

A vzhledem k tomu, že dnešní generace není proti viru očkovaná, protože se považuje za vymýcený, následky takového biologického útoku by mohly být katastrofální. Předpokládá se, že v roce 2050 bude drtivá většina obyvatel Země tímto virem velmi zranitelná.

Proto podle NY Times nemohou být staré vzorky pravých neštovic zničeny. Alespoň ne do té doby, než budeme mít jistotu, že bychom případnému útoku odolali. Otázkou však zůstává, jestli je to vůbec možné.

Připomeňme, že ve 20. století zemřelo na pravé neštovice přes 300 milionů lidí. Ti, kteří přežili, si většinou nesli další zdravotní následky, hrozila jim například slepota. Díky očkovacímu programu WHO v roce 1980 oficiálně oznámila vymýcení tohoto viru.

Lidé, kteří se virem nakazili, zpravidla měli kožní léze a bolestivé puchýře na celém těle, které následovaly po klasických příznacích chřipky - horečka, malátnost, bolest hlavy, případně i zvracení. V případě agresivní formy neštovic trpěli nemocní i vnitřním krvácením do orgánů, což končívalo smrtí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama