Marihuana prospívá zdraví? Vědci z WHO promluvili

Ženeva - Marihuana a konopí obecně byly dlouhou dobu předmětem žhavých diskuzí. Vlády jednotlivých zemí řešily otázku, zda tento druh rostlin legalizovat a pokud ano, tak v jaké míře. Tyto otázky již brzy nejspíš nebudou státy řešit, do celého problému se totiž vložila Světová zdravotnická organizace (WHO). Co o marihuaně napsala? O tom informoval britský deník Daily Mail.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Marihuana

Světová zdravotnická organizace prohlásila, že látka CBD, která se objevuje v lékařské marihuaně a právě ona navádí člověku relaxační stavy, by neměla být kontrolovaným léčivem.

Vzhledem k tomu, že se legalizace konopí se přes Spojené státy rozšířila rychle po celém světě, zdravotníci varovali, že nebylo provedeno dostatek výzkumů k vyloučení případných vedlejších účinků.

Teprve tento týden po měsících jednání, zkoumání a vyšetřování dospěla WHO k závěru, že kanabidiol (CBD) je užitečnou látkou pro léčbu epilepsie a nemá žádné vedlejší účinky, včetně rizika závislosti.

Organizace v příštím roce hodlá udělat širší rozbor všech látek, které jsou obsaženy v lékařské marihuaně. Lékaři a konopný průmysl však na toto rozhodnutí čekali měsíce. Pokud by totiž WHO vydala prohlášení o tom, že by se mělo vydávání kontrolovat, znamenalo by to omezení lékařů v předepisování léčiv na celém světě.

Ve zprávě je také uvedeno doporučení striktně omezit použití fentanylu, syntetického opioidu, který zabil v Americe tisíce drogově závislých lidí.

"Členské státy mají zvýšený zájem o užívání konopí pro léčebné indikace, včetně pro paliativní péče," uvádí zpráva. "V reakci na tento zájem začala WHO prověřovat možné negativní účinky konopí a látek, které konopí obsahuje."

Na závěr autoři napsali: "Nedávné důkazy ze studií na zvířatech a na člověku ukazují, že použití lékařského konopí by mohlo mít určitou terapeutickou hodnotu pro léčbu záchvatů epilepsie a souvisejících chorob."

Dodali, že "aktuální informace neopravňují kontrolování a redukci předpisu kanabidiolu" a deklarovali, že užívání lékařské marihuany nevede k závislosti na THC, psychoaktivní látce konopí, která vyvolává euforické stavy.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou na nohou. Objevili zvláštního tvora

25.06.2018 15:23 Peking - Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama