Sváteční trable: Jsou vánoční stromy pro kočky a psy jedovaté?

Řada lidí si uvědomuje, že některé sváteční rostliny, jako je jmelí a cesmína, jsou pro domácí mazlíčky jedovaté. Ale co ta nejobyčejnější sváteční „rostlina" - vánoční stromek? Lidi po celém řeší problémy, když jim domácí zvířata shodí nebo roztrhají dárky. Ale co se stane těm domácím mazlíčkům, kteří se rozhodnou strom okusovat?

Přidejte svůj názor

Vánoce

Vánoce mohou být strašidelným časem pro ty, kteří doma mají nějaké mazlíčky - zejména kočky, které nedokáží odolat stromkům a jiným svátečním rostlinám, z nichž mnohé jsou jedovaté. Toxicita rostlin se liší od mírných až po extrémní. Úroveň otravy či onemocnění v tomto případě souvisí také s množstvím požitého rostlinného materiálu.

Vánoční stromečky

Vánoční stromky jsou považovány za mírně toxické. Oleje z jehličnatých stromu mohou dráždit ústa a žaludek, což u zvířat způsobuje nadměrné slzení nebo zvracení. Jehličí není snadno stravitelné, což může způsobit podráždění žaludku, zvracení, gastrointestinální obstrukci nebo punkci.

Přestože se otázka týká živých stromů, umělé stromy, jsou také nebezpečné, pokud zvířata jejich část pozřou. Nejdůležitějšími obavami jsou uvolnění toxinů z umělého materiálu a střevní obstrukce z nestravitelných kousků. Jak bylo uvedeno výše, množství případných problémů závisí na tom, kolik toho mazlíček sní.

Pokud váš mazlíček sežvýkal kus vánočního stromku nebo jiných rostlin, sledujte případné změny v jeho chování (nadměrné lízání, slinění), chuť k jídlu, aktivitu, spotřeba vody, zvracení a průjem.

img-responsive

Vánoce | foto: Pixabay

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na stromě a jinde v domě také představuje pro zvědavé mazlíčky nebezpečí. Žvýkání šňůry či světýlek může způsobit úraz elektrickým proudem a popáleniny v ústech. Pravidelně kontrolujte, zda dráty a světelné řetězy nevykazují známky žvýkání a obecného opotřebení.

Ozdoby

Také ozdoby mohou představovat určité riziko. Požití ozdob může způsobit gastrointestinální blokaci nebo rupturu. V závislosti na tom, jaké materiály byly použity k vytvoření dané ozdoby, může dojít po požití také k otravě.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Štěstí, které si nikdo neumí představit? O osudu lidstva rozhodlo pouhých…

15.07.2018 14:21 Aktualizováno Dinosauři mohli přežít, stačilo by, aby asteroid, který podle všeho způsobil jejich vyhynutí,…

Zohavená těla, vykuchané mozky. Jak změnil šokující nález tajné místnosti…

14.07.2018 16:27 Aktualizováno Tajné místnosti se neukrývají jen ve filmech nebo nacistických stavbách. Na jednu takovou narazili…

Bakterie, které pojídají lidské tělo? K jedné z největších epidemií světa…

14.07.2018 13:23 Aktualizováno Existuje mnoho běžných mikroorganismů, které se někdy dostanou na titulní stránky novin. I běžné…

Amputace bez léků? Archeologové odkryli jednu z největších záhad minulosti

14.07.2018 13:23 Aktualizováno V dnešní době, kdy antibiotika pacient dostává při kdejakém škrábanci čistě preventivně se to zdá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama