Je lepší být svobodný, nebo ženatý? Průzkum jasně ukázal, kdo je spokojenější

Lidé žijící v manželství mají mnoho důvodů být samolibí: mohou se dělit výdaje, mohou žít svobodně bez strachu, že zemřou sami a mohou trávit čas s ostatními manželskými páry. Existuje ale i další důvod, proč se manželé cítí dobře, píše server The Independent.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

manželství

Podle nové studie se jednotlivci, kteří vstoupili do manželství, mohou pochlubit lepším pocitem pohody a celkovou životní spokojeností. V příspěvku publikovaném v časopise Journal of Happiness Studies vědci shromáždili údaje z dvou britských průzkumů, aby zjistili výhody manželství a manželského přátelství.

Vedoucí autoři Shawn Grover a John Helliwell z Vancouverské ekonomické školy v Kanadě pracovali například z průzkumem z let 1991 až 2009, který shromáždil údaje od 30 000 lidí a který se zabýval celkovou spokojeností se životem ve Velké Británii.

K dispozici měli také průzkum populace v letech 2011 až 2013, který osahoval údaje o 328 000 Britech. Ten oodhalil rozdíly mezi mírou spokojenosti s životem mezi ženatými a svobodnými ve všech věkových skupinách.

Po pečlivém zkoumání obou datových souborů zjistili, že manželství může výrazně zvýšit životní spokojenost, zejména pro osoby blížící se do středního věku. „Zjistili jsme, že manželství může pomoci zmírnit příčiny nespokojenosti v životě a naopak přispět k lepší životní spokojenosti. Ukázalo se také, že výhody manželství jsou pravděpodobně dlouhodobé,“ uvádí studie.

Vědci také zkoumali účinky, které může mít přátelství mezi manželi, a zjistili, že právě toto přátelství může být klíčem k opravdové dlouhodobé manželské blaženosti. „Úspěch manželství je mnohem větší u těch, kteří také považují svého manžela či manželku za svého nejlepšího přítele," dodávají autoři studie.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i…

17.07.2018 12:14 Aktualizováno Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K…

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii…

16.07.2018 11:49 V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama