Přelom v lékařství? Viry by mohly zabíjet rakovinu v mozku

Leeds - Viry jsou postrachem každého člověka. Způsobují totiž řadu nepěkných onemocnění, které mají někdy velmi složitou léčbu. Představte si ale viry, které lidskému tělu pomáhají. Podle nového objevu by to nemusela být jen teorie, ale fakt. Pokud se správně naučíme využívat jejich sílu. Informoval o tom magazín IFL Science.

Přidejte svůj názor

O mozku toho zatím moc nevíme. Muži jej ale mají větší

Nová studie, která tuto domněnku dokazuje, pochází z Univerzity v Leedsu. Výzkum ukázal, jakým způsobem by se virus mohl vypořádat se zhoubnými nádory v mozku.

Virus se zavede do krevního oběhu, kde pak prochází hematoencefalickou bariérou (přechod mezi cévami a mozkovou tkání - pozn. red.) a vede do mozku, kde se množí a zabíjí rakovinné buňky. A nejen to - virus také vyzývá imunitní systém těla, aby rovněž zaútočil na nádor.

"Náš imunitní systém nepracuje příliš spolehlivě v odhalení rakoviny. Je tomu tak částečně proto, že imunitní systém nerozezná rakovinné buňky od zdravých buněk našeho těla. Částečně je to i tím, že rakovina má schopnost imunitní systém oslepit. Imunitní systém se v případě přítomnosti viru opět nastartuje," uvedl profesor imunoterapie z Institutu výzkumu rakoviny v Londýně Alan Mechler.

"V naší studii jsme dokázali, že rodina reovirů může infikovat rakovinné buňky v mozku. Mozkové nádory infikované virem jsou poté mnohem viditelnější pro imunitní systém, a to je důležité," dodal.

Jak bylo vysvětleno v časopise Science Translational Medicine, vědci použili při testech savčí orthoreovirus třetího typu, druh viru z rodiny reovirů. Po infikování těla napadal virus jen rakovinné buňky, zdravé nechal být, takže většína pacientů měla pocit, že má jen nachlazení.

Výzkum nebyl nijak rozsáhlý - účastnilo se ho pouze 9 pacientů - avšak jeho výsledky mají obrovský potenciál pomoci lidem v boji pro nádorům mozku, zvlášť v kombinaci s léčbou, která se používá dnes.

Všem 9 pacientům byl v průběhu operace odstraněn nádor mozku, ale ještě předtím chirurgové napadli nádor virem. Po odstranění nádoru z těla nalezli lékaři důkaz, že se virus dostal do rakoviny a začal ji napadat. Nádor rovněž vědcům napověděl, že byl napaden bílými krvinkami imunitního systému člověka.

"Tato malá klinická studie nám umožnila položit na stůl biologickou otázku o rakovinné imunoterapii a zároveň poskytla nové poznatky, které nyní budou dále testovány, a to jak v laboratořích, tak v nemocnicích," dodal profesor Melcher.

"Nyní víme, že můžeme dostat reovirus přes hematoencefalickou bariéru, zahájili jsme klinické studie, abychom zjistili, jak účinná je tato virová imunoterapie v delších časových úsecích a jakým způsobem dokáže zlepšit životy pacientů s mozkovými nádory, kteří mají v současné době velmi omezené možnosti léčby," uzavřel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijde Sluneční soustava o další planetu? Vědci se obávají vesmírné…

21.07.2018 20:12 Aktualizováno Vědci v souvislosti s nejnovějšími poznatky astronomického pozorování došli k závěru, že se jeden z…

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Novičok, chlor nebo Agent Orange? Nejhorší chemické zbraně, které by…

21.07.2018 16:48 Chemické zbraně jsou jedním z nejhorších vynálezů lidstva. Řadíme mezi ně nejen ty známější jako…

Vědci zjistili, co s lidmi dělají vztahy. Tohle ale nečekali ani v…

21.07.2018 13:19 Aktualizováno Žijete v dlouhodobě mizerném manželství, či třeba jenom vztahu, z něhož nechcete odejít, ať už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama