Nebezpečné vedlejší účinky běžně užívaného léku? Chřipky vás možná zbaví, ale může vás úplně změnit

Bereme si ho při bolesti hlavy, když si namůžeme svaly nebo když nás chytnou zuby. Paracetamol, který nám od bolesti ulevuje, je v Česku obsažen v mnoha lécích, které si běžně bereme třeba při chřipce.Vědci teď ale zjistili, že nežádoucí účinky tohoto léčiva jsou daleko vážnější, než se původně myslelo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Léky, ilustrační foto

Je to tak jednoduché - necítíte se ve své kůži, vezmete si malou bílou pilulku a je po bolesti. Jenže prášek neotupí jen bolest, ale postupně také vaši osobnost. S tímto tvrzením teď přišli odborníci z univerzity v Ohiu. Navázali tak na dřívější výzkumy, které o podobných vedlejších účincích také hovořily.

Podle vědců má paracetamol kromě schopnosti znecitlivět místo bolesti i hodně nepříjemné vedlejší účinky, které mohou trvale poškodit lidskou osobnost. Znatelně totiž snižuje schopnost empatie, píše britský Daily Mail.

"Paracetamol zabraňuje člověku vcítit se do jiného, stejně jako otupuje bolest, otupuje i empatii. A to je znepokojující," popsal jeden z vědců, kteří na výzkumu pracovali.

Studii provedli na osmdesáti vysokoškolských studentech, polovina dostala nápoj s paracetamolem a druhá půlka placebo. Potom jim dali přečíst drsné příběhy lidí, kteří zažívají nějakou formu bolesti. Ukázalo se, že lidé po požití paracetamolu byli s trpícími lidmi daleko méně soucitní.

Už dříve průzkumy prokázaly, že lidem, kteří užili paracetamol, méně vadí okolní hluk. Dokážou také s větším klidem dělat vážná životní rozhodnutí. Při nepříjemném rozhodování totiž lidé pociťují psychologickou bolest, kterou paracetamol potlačí. Sečteno, podtrženo, paracetamol z nás dělá chladné bytosti bez kousku citu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spíte více než osm hodin denně? Vašemu tělu hrozí katastrofa

17.08.2018 14:51 Dlouhou dobu se vědci domnívali, že spánek kratší než 6 hodin a delší než 10 hodin lidskému tělu…

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama