Co by se stalo s vaším tělem, kdybyste pozřeli prací prostředek? Pěna u pusy je ten nejmenší problém

Rozumnému dospělému člověku je jasné, že pojídat kapsle na praní nebo do myčky opravdu není dobrý nápad. Pokud by o tom náhodou někdo pochyboval, výrobce slova o tom, že prací prostředek není k jídlu, umisťuje i na obal. Přesto se najdou lidé, kteří jsou schopni – často jen pro zábavu – kapsli pozřít. Tušíte, co to s jejich tělem udělá?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Úklid

Na sociálních sítích se šíří výzva „Tide Pod Challenge“, která se velmi rychle stala virálem. Princip spočívá v tom, že mají účastníci výzvy sníst kapsli na praní. Často si ale neuvědomují, že tím ohrožují nejen své zdraví, ale i život.

Co se stane s lidským tělem, když konzumujete koncentrovaný prací prostředek?

Detergent, který se používá k rozkládání složek odpadu, je složen ze směsi syntetických chemikálií - a jejich nejdůležitějšími složkami jsou povrchově aktivní látky.

Povrchově aktivní látky jsou molekuly s dlouhým řetězcem, které se připojí k vodě a mastnotě, a když jsou rozpuštěny ve vodě, vytvoří „supermolekuly ". Jinými slovy - snižují povrchové napětí rozpouštědel, usnadňují tak rozpouštění a odstraňování nečistot.

Naše ústa a trávicí systém jsou plné vody a tuků. A jejich agresivní likvidace v trávícím systému je velmi nebezpečná, vysvětluje server The Independent.

Nicméně podle zprávy vědecké pobočky Evropské komise „v malých množstvích mají povrchově aktivní látky nízkou orální akutní toxicitu" a obvykle způsobují jen podráždění sliznice. Při vyšších dávkách ale mohou být tyto látky mnohem škodlivější.

Podle zprávy může reakce na ně zahrnovat zvracení, bolesti břicha, plynatost a průjem. „V ojedinělých případech zvracení nebo tvorba značného množství pěny v ústech způsobuje riziko aspirace" - tedy riziko, že se nebude moci správně dýchat.

Závažnější rizika spojená s konzumací povrchově aktivních látek postihují starší osoby, malé děti nebo osoby s oslabeným imunitním systémem. I zdraví dospělí jedinci však mohou tvrdě pocítit vedlejší účinky podobných látek

A některé kapsle navíc obsahují bělidlo - oxidační činidlo. Při jeho požití hrozí popáleniny trávicího traktu, což může vyvolat zvracení. To může vést až k zánětu jícnu a negativnímu vlivu na trávení. V některých případech dokonce bylo zjištěno, že požití různých chemikálií tabletách způsobuje „depresi centrálního nervového systému", což může vést až k bezvědomí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spíte více než osm hodin denně? Vašemu tělu hrozí katastrofa

17.08.2018 19:33 Aktualizováno Dlouhou dobu se vědci domnívali, že spánek kratší než 6 hodin a delší než 10 hodin lidskému tělu…

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama