Nebezpečné kýchání: Je zdravé ho potlačovat?

Čtyřiatřicetiletý muž z britského Leicesteru navštívil pohotovost kvůli problémům s polykáním. Jak se ukázalo, jeho trápení bylo oprávněné, roztrhl si totiž hrdlo, když zadržoval kýchání. Podle lékařů se ale něco takového může stát každému.

Přidejte svůj názor

Kýchání

Muž, který v prosinci navštívil pohotovost, trpěl na problémy s polykáním a mluvením. Bolelo ho v krku a měl jej oteklý. Podle zprávy BMJ Case Reports pacient uvedl, že problémy začaly poté, co potlačil kýchnutí.

Při kýchání si totiž ucpal si nos i ústa a snažil se hlasitý zvuk skrýt. Rentgen ale ukázal, že tělo si našlo jinou cestu a doslova mu udělalo díru do hrudi a krku. Vyšetření CT pak ukázalo, že tlak z kýchnutí roztrhl měkké tkáně.

Podle lékařů nejde o ojedinělý případ a hrozí každému, kdo se bude okoušet kýchnutí potlačit. Když totiž kýchneme, vzduch cestuje z našeho těla ven rychlostí zhruba 240 km/h. Pokud se ale pokusíme takový tlak zadržet, úplně se to nepovede. Podle lékaře Anthonyho Aymata z londýnské univerzitní nemocnice Lewisham se totiž vzduch může usadit kdekoli v těle.

Smyslem kýchání je dostat něco z našeho těla, například virus nebo bakterie. Pokud jej zadržíme, bakterie mohou skončit někde jinde v těle, dodal doktor Zi Yang Jiang z texaské univerzitní nemocnice.

Příběh pacienta naštěstí dobře dopadl. Lékaři mu podávali stravu nosní trubičkou, aby se jeho hrdlo mohlo zahojit, a vyléčil se. Domů ale odcházel s doporučením, ale kýchání v budoucnu nezadržoval. Podle lékařů je totiž nejzdravější právě velmi hlasité kýchání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijde Sluneční soustava o další planetu? Vědci se obávají vesmírné…

21.07.2018 20:12 Aktualizováno Vědci v souvislosti s nejnovějšími poznatky astronomického pozorování došli k závěru, že se jeden z…

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Novičok, chlor nebo Agent Orange? Nejhorší chemické zbraně, které by…

21.07.2018 16:48 Chemické zbraně jsou jedním z nejhorších vynálezů lidstva. Řadíme mezi ně nejen ty známější jako…

Vědci zjistili, co s lidmi dělají vztahy. Tohle ale nečekali ani v…

21.07.2018 13:19 Aktualizováno Žijete v dlouhodobě mizerném manželství, či třeba jenom vztahu, z něhož nechcete odejít, ať už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama