Země má dvojníka? Vědci našli planety vhodné pro život

Praha - Mezinárodní tým vědců objevil v souhvězdí Vodnáře hned dvě planety, na kterých by se mohl teoreticky vyskytovat život. Obě obíhají kolem jedné hvězdy - malého, červeného trpaslíka.

Přidejte svůj názor

Země

Objev je specifický zejména proto, že se vědcům ještě nikdy nepodařilo najít tolik planet podobné Zemi, které navíc obíhají kolem jednoho slunce. Jedná se o červeného trpaslíka a je to poměrně malá a chladná hvězda, jež je od našeho Slunce vzdálena třicet devět světelných let. Planety se jmenují podle své hvězdy TRAPPIST-1 a dále se k označení přidává písmenko podle abecedy: b, c, d, e, f, g, h.

Tým složený převážně z vědců Belgie a Maďarska odhaduje, že by voda mohla být až na šesti planetách v souhvězdí. Buďto v tekutém stavu, nebo ve formě ledu. Následně udělali několik matematických modelů, podle kterých se snažili zjistit, jaké teploty by mohly na planetách panovat. Postupně díky tomu vyloučili pár planet, které jsou pro život horší.

Vyloučenou planetou byla například "1c", na které žádná voda nebyla, nebo hodně málo. Vědcům nakonec podle modelu vyšly dvě planety, které by mohly být vhodné pro život, konkrétně "1d" a "1e". Na planetě "1d" je podle modelu kolem patnácti stupňů a na "1e" jsou podmínky podobné jako na Antarktidě. Výzkum vědců vyjde ve vědeckém časopise Astronomy and Astrophysics. 

Hvězda celého systému, která se považuje za mateřskou, je přibližně stejně velká jako Jupiter. Planety jsou pak zhruba stejných rozměrů jako Země. Zvláštní u systému planet také je, že jsou ke svému slunci daleko blíže, než planety v naší soustavě. Merkur, což je nejbližší planeta našemu Slunci, je zhruba šestkrát dále, než nejbližší planeta u červeného trpaslíka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama