Energetické nápoje, jak je neznáte: Co vlastně obsahují a proč nejsou věkově omezené?

Na trhu je nepřeberné množství nápojů a do zvláštní kategorie spadají ty, které jsou označeny jako energetické. Jejich úkolem je krátkodobě posílit soustředěnost a efektivitu člověka, podle mnohých odborníků ale za poměrně vysokou cenu. Někteří se dokonce netají myšlenkou, že by v žádném případě neměly přijít do ruky dětem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Pojďme se nejprve podívat, co takové nápoje vlastně obsahují. Jako ukázku si vezmeme plechovku velmi známé nejmenované společnosti, která v sobě ukrývá až 400 miligramů kofeinu. To je samo o sobě velmi slušné množství, neboť šálek kávy obsahuje zhruba 130 miligramů kofeinu.

Další nedílnou součástí je taurin, aminokyselina působící jako stimulátor mozkové aktivity a podporující činnost centrální nervové soustavy. Ve většině případů tvoří další složky sladidla jako sacharoza nebo glukoza, kyseliny a voda.

Jak už asi tušíte, problém tkví zejména v množství kofeinu, u kterého dokonce hrozí i otrava. Ta může nastat při různých dávkách v závislosti na věku, a zatímco u dospělého jedince to je rozhodně více než 400 miligramů za den, u mladistvého pouze více než 100 miligramů a u dítěte mladšího dvanácti let to dokonce 2,5 miligramu na kilogram tělesné váhy.

Děti do šesti let by tak s kofeinem neměly v žádném případě přijít do styku. U dětí od sedmi do devíti let je poté přijatelná maximální dávka rovnající se půl šálku kávy, tvrdí lékaři z nemocnice Roberta Debrého v Paříži. Energetický nápoj jako takový by tak neměli pít lidé do dosažení 15, ideálně 18 let.

Otrava kofeinem ostatně není ničím výjimečný. Podle pediatra z dětské nemocnice v Detroitu ve státě Michigan Stevena Lipshultze se více než 40 procent telefonátů do toxikologických informačních středisek týká právě dětí mladších šesti let. 

Jak taková přemíra kofeinu vypadá? Na organismus má dráždivý účinek, zrychluje se srdeční tep, což může vést k tachykardii, dochází k narušení srdečního rytmu a ve výjimečných případech až k zástavě srdce. Nadměrné podráždění neuronů v mozku navíc může vést ke křečím.

Nedá se však globálně říct, že by každý takový nápoj způsobil otravu každému dítěti, které jej vypije. Na rozdíl od kávy jsou ale energetické nápoje větším lákadlem. Káva většinou menším dětem nechutná, o to více není reálné, aby vypily třeba tři šálky po sobě. Energetické nápoje jsou ale o poznání menší, a tak není problém pojmout v menším množství tekutiny větší koncentraci kofeinu.

Oproti tomu taurin, který nápoje také obsahují, je pro tělo prospěšný a je potřeba jej doplňovat. Nachází se ale například i v mase a jeho specifikem je, že bez cukru by povzbuzující účinky neměl. Potřebují jej naopak kočky k tomu, aby neoslepli, předávkování u člověka ale není příliš reálné. Resp. chybí jakákoliv studie, která by zjistila, jak takové předávkování probíhá a kdy se dostaví.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama