Jak odhalit nádor včas? Toto jsou hlavní příznaky, které můžete pociťovat

Rakovina je strašákem lidstva. Týmy vědců se snaží nad ní vyhrát. Bezvýsledně. Příčin onemocnění rakovinou bývá více. Jak poznat první příznaky zákeřné nemoci?

Přidejte svůj názor

rakovina

Nejčastěji rakovinu způsobuje: kouření a alkohol, vliv psychiky, stresu, dědičnosti, nadměrné slunění či rakovinotvorné látky v potravě. Jaké jsou ale příznaky rakoviny?

Proti rakovině nejsme vůbec bezbranní, jak se mezi lidmi leckdy traduje. Jenže Češi často umírají zbytečně. K doktorovi jdeme se zdravotními pozdě, úplně zapomínáme na preventivní prohlídky, které máme zdarma.

A pak jsou tady zásady, které je potřeba dodržovat. Lékaři například doporučují vyhnout se tukům, nekouřit, nezanedbávat sport a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tzv. středomořská strava – zelenina, olivový olej a ryby - je podle onkologů velmi účinnou prevencí proti možnému onemocnění rakovinovým nádorem.

Světové údaje řadí Českou republiku mezi státy s největším výskytem a úmrtností na karcinom tlustého střeva a konečníku. U mužů nám patří dokonce nejvyšší příčka. „Souvisí to jednak s genetickou dispozicí a jednak s našimi stravovacími zvyklostmi," podotýká docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.

„Jako prevenci doporučuji konzumovat až pět porcí ovoce a zeleniny denně, aby mělo tělo dostatek antioxidantů a mohlo se bránit útoku volných radikálů," dodává docent Novák. Není bez zajímavosti, že vědecké studie ukázaly, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou jednu třetinu nižší u těch mužů, kteří pravidelně konzumují rajská jablka.

Jaké jsou příznaky vznikající rakoviny?

Rakovina prostaty: tlak na močovou trubici, obtíže s močením, slabý nebo přerušovaný odtok moči, trvalá bolest v dolní partii zad.

Rakovina plic: úporný kašel, vykašlávání hlenu smíšeného s krví, bolest v hrudi.

Rakovina slinivky: nechutenství, nucení na zvracení, mazlavá stolice, tmavohnědá moč a někdy svědění kůže.

Rakovina slinivky: nejstrašnější hrozba mezi rakovinami

Rakovina ledvin: přítomnost krve v moči, spastické bolesti břicha.

Rakovina hrtanu: úporný kašel, vyschlé hrdlo atd.

Rakovina hlasivek: chrapot nebo ztráta hlasu.

Rakovina vaječníků: pobolívání a zvětšování objemu břicha, zažívací a dýchací obtíže, časté močení, tlak na močový měchýř.

Rakovina žaludku: nechutenství a hubnutí, bolest v nadbřišku po jídle, poruchy trávení, zvracení, možné je i krvácení do stolice.

Rakovina ústní dutiny a krku: chronické ústní vřídky, vřídky na jazyku nebo v krku, které se nehojí.

Rakovina prsu: změna velikosti a tvaru prsu, výtok nebo krvácení z bradavky, zarudnutí kůže, bolest prsů a zejména hmatný útvar v prsu nebo v podpaží při samovyšetřování.

Rakovina prsu: 6 varovných signálů

Rakovina tlustého střeva a konečníku: chudokrevnost, slabost, hubnutí či nevolnost, krev ve stolici, změna vyprazdňovacích návyků ve smyslu zácpy či průjmů.

Rakovina krve: zvýšená krvácivost, tvorba modřin a krevních podlitin, opakované infekce, bolesti kostí a kloubů.

Rakovina hltanu a jícnu: zhoršující se polykací potíže.

Rakovina kůže: znaménko, které krvácí, zvětšuje se, svědí nebo mění barvu, vřed nebo bradavice, která se nechce hojit.

Rakovina děložního čípku: krvácení po pohlavním styku, krvácení mimo období menstruace, neobvyklý výtok, bolestivá menstruace.

Rakovina děložního hrdla: nepravidelné krvácení mimo cyklus, krvavý nebo hnisavý výtok, chudokrevnost, zvýšená únavnost a úbytek hmotnosti, krev v moči, bolesti v bederní oblasti.

Rakovina varlat: zvětšení varlete, tuhá zatvrdlina od velikosti hrášku, tahavá bolest v podbřišku nebo ve slabinách, nepravidelná bolest v podbřišku vystřelující do varlat, často zvětšení a citlivost prsních bradavek.

Rakovina močového měchýře a ledvin: krev v moči, bolesti a pálení při močení, zvýšená frekvence močení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci objevili dva tisíce let staré zvířecí kosti, které je překvapily

25.06.2018 15:23 Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické čeledě…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama