Jurský park v Austrálii? Vědci chtějí oživit vyhynulého tvora

Melbourne - Australští vědci se pokoušejí zrekonstruovat již vyhynulého vakovlka tasmánského neboli tasmánského tygra. Díky studii maximálně 12 týdnů starých zachovalých mláďat se snaží přijít na to, proč se tolik podobá dnešním psům.

Přidejte svůj názor

DNA, ilustrační fotografie

Všechny mláďata vačnatců vypadají stejně: jsou holá, růžová a mají výrazné přední končetiny a čelisti, kterými se dostávali do vaku jejich matky, kde se přichytila k cecíku. Proto není divu, že se během dvousetleté historie shromažďování a katalogizace různých vzorků pro muzea některé exponáty promíchaly. 

Až nyní vědci Melbournské univerzity narazily na tento problém. Experti totiž použili mezinárodní databázi vzorků tasmánských tygrů, od katalogu kožešin až po fragmenty kostí, aby získali přístup ke všem známým zachovalým mláďatům, která se nevyvinula natolik, aby opustila matčin vak, což je zhruba stáří 12 týdnů. 

Na seznamu jich bylo celkem 13, z toho jeden byl v České republice. Dva exempláře poslané s Tasmánského muzea a galerie umění však byly buďto kunovec velký, nebo tasmánský čert. Poté, co si muzeum vyžádalo všechny vzorky, udělalo 3D digitální model pomocí CT snímků. Cílem bylo zaměřit se na bod zlomu, kdy se z jasného vačnatce stane zvíře opravdu velmi podobné psu s výraznými zadními končetinami a specifickou čelistí. 

Veškerá mláďata byla uchována v etanolu a jsou stará od 1,5 do 12 týdnů. Celý výzkum má posloužit k lepšímu pochopení genomu tasmánských tygrů. Podle vědců je možné, že by mohlo použít jiné zvířecí buňky jako kostru, kterou by pak doplnily genomem tasmánského tygra, aby se jej pokusili zrekonstruovat. Je to ještě daleko, ale znalost jeho biologie by vědcům mohla pomoci.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci objevili dva tisíce let staré zvířecí kosti, které je překvapily

25.06.2018 15:23 Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické čeledě…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama