Vědci dali naději vážně nemocným lidem. Stačí jedna maličkost a mohou být zase zdraví

Alergie není radno podceňovat. Lidé, kteří touto nemocí trpí, o nich vědí své. V nejlepším případě dokáží člověku znepříjemnit život, v tom horším ho i vážně ohrozit na zdraví. Nyní ale svítá na lepší časy, odborníkům se totiž povedlo zjistit, jak potlačovat reakce imunitního systému, a tím alergické reakce obcházet.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Civilizační choroby jako astma nebo alergie možná budou brzy minulostí. Američtí vědci objevili univerzální lék, který dokáže potlačit reakce imunitního systému a pacienty trpící těmito nemocemi vyléčit.

Vědci z Northwestern University Feinberg School of Medicine v americkém Illinois vytvořili univerzální lék na astma a alergii na potraviny. Objevili totiž způsob, jak přesvědčit imunitní systém, aby ignoroval spouštěče jako je pyl nebo arašídy.

Metoda, na které nový lék staví, pracuje s malým množstvím alergenu. Ten je obalen do speciálního pláště a ve výsledku vytvoří "nanočástice", které imunitní systém vnímá negativně. Buňky, které mají za cíl "nečistoty" v těle eliminovat, ale místo spouštění alergické reakce vyšlou signál, který škodlivost látky neprokáže, čímž se zabrání projevení příznaků.

"Tato zjištění představují nový, bezpečný, efektivní a dlouhodobý způsob, jak "vyléčit" pacienty s život ohrožujícím onemocněním dýchacích cest a s potravinovými alergiemi," řekl serveru The Telegraph americký vědec a profesor Stephen Miller. "Můžeme tak eliminovat potřebu celoživotního užívání léků k léčbě plicní alergie," dodal.

Podle něj se jedná o zcela univerzální léčbu. "V závislosti na tom, jakou alergii chcete odstranit, můžete do nanočástic vložit pyl nebo arašídové bílkoviny," podotkl vědec.

I přes velký potenciál této lékařské metody nejde o úplnou novinku. Totožný postup byl vyzkoušen pro léčbu autoimunitních onemocnění včetně roztroušené sklerózy a celiakie. Je to ale poprvé, kdy byl tento způsob vytváření tolerance imunitního systému použit v léčbě alergických onemocnění.

Testy na léčbu astma a alergie pomocí nanočástic byly zatím provedeny pouze u myší. Alergen ve formě vaječné bílkoviny byl podáván hlodavcům, jejichž imunitní systém byl upraven tak, aby byli alergičtí právě na bílkoviny. Ve chvíli, kdy byli látce vystaveni, u nich proběhla klasická alergická reakce, nicméně poté, co bílkovinu obdrželi ve obalu z nanočástic, se u nich alergie již neprojevila.

Léčba také upravuje a vylepšuje imunitní systém pomocí zvyšování počtu regulačních T-buněk, které jsou součástí imunitního systému. Podle vědců by první testy na lidech mohly začít v dohledné době.

Témata: Lidé | nemoc | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci objevili dva tisíce let staré zvířecí kosti, které je překvapily

25.06.2018 15:23 Archeologické pozůstatky vědci objevili v Číně. Objevené zvířecí kosti patří do biologické čeledě…

Nový šílený trend? Na sociálních sítích koluje neuvěřitelná rada, jak…

25.06.2018 14:18 Lidé jsou schopni sníst a vypít téměř cokoliv. Před nedávnem se po internetu šířila výzva „Tide Pod…

"Černá smrt" kosila Evropu. Proč se Čechám téměř vyhnula?

25.06.2018 07:00 Morové rány si vybíraly milionové oběti na životech po celý středověk. Pro největší morovou…

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama