Virus "X"? Vědci se připravují na nákazu, která může vyhladit lidstvo

Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na „chorobu X". Právě tuto nemoc WHO zahrnula do svého nejnovějšího globálního plánu pro urychlení výzkumu a vývoje ve zdravotnicky mimořádných stavech, jako jsou epidemie Eboly, SARS nebo viru Zika. Informuje o tom server stanice CNN.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ebola, ilustrační fotografie

Strategie a plán připravenosti byl zveřejněn minulý měsíc a nese název  2018 R&D Blueprint. A co přesně je ona „nemoc X“? Toto tajemné jméno „označuje vědomí, že závažnou mezinárodní epidemii může způsobit patogen, který je v současné době neznámý a který může způsobit onemocnění lidí", uvádí WHO.

Doktor Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci USA, poukazuje na to, že v tomto ohledu se vědci často učí až z přímé zkušenosti. „Tak, jako jsme nepředpovídali Ziku, jsme si nemysleli, že se objeví Ebola, která zasáhne celá města,“ vysvětluje. „X" tedy stručně znamená „neočekávané", uvedl lékař.

WHO upozorňuje, že v případě neznámé nákazy musí vědci „hbitě zareagovat" a proto je třeba vytvořit jakousi platformu, ze které se bude vycházet. V praxi to znamená, že vědci vyvíjejí přizpůsobitelné recepty pro tvorbu vakcín. Potom, když dojde k výskytu ohniska, mohou sekvencí unikátního genu viru vyvolat onemocnění a připojit správnou sekvenci do již vyvinuté platformy pro vytvoření nové vakcíny.

Není to ale tak jednoduché. Fauci vysvětluje, že pro vytvoření těchto platforem musí vědci nejprve nastudovat celé třídy virů, jako jsou flaviviry, které zahrnují japonskou encefalitidu, žlutou zimnici, Ziku a západonilskou horečku. „Pokud pochopíte jejich společné rysy, můžete rychleji reagovat," řekl.

Spolu s onemocněním X WHO určila osm dalších potenciálně globálních onemocnění, na které zatím neexistují účinné léky nebo vakcíny. Jedná se o: krymsko-konžskou hemoragickou horečku, Ebolu, virus Marburg, horečku Lassa, virus MERS a SARS, horečku údolí Rift  a virus Zika.

Zpráva Blueprint R&D vznikla v důsledku mimořádné události – kvůli řádění viru Ebola v západní Africe, které začalo v březnu 2014, vysvětlila Marie-Paule Kienyová z WHO. Kienyová, která vedla výzkum a vývoj v laboratořích WHO v době, kdy epidemie vypukla, uvedla, že tato mimořádná krize vedla vědce k myšlence, že výzkum a vývoj musí být „nedílnou součástí" reakce na epidemii.

WHO během epidemie v letech 2014-2016, tedy v době největší epidemie od roku 1976, kdy byl virus poprvé objeven, zaregistrovala celkem 28 616 potvrzených, pravděpodobných a podezřelých případů a 11 310 úmrtí v Guineji, Libérii a Sierra Leone.

Spolupráce WHO vlád zemí, vědců a soukromými subjektů „vyústila v první úplně účinnou vakcínu proti Ebole, která byla vyvinuta a otestována za 12 měsíců. Běžně přitom takový proces trvá 5 až 10 let," uvedla Kienyová, která dodala, že její zkušenosti s přípravou vakcíny proti Ebole bude možné využít i při budoucích zdravotních krizových situacích.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prachová bouře už běsní na celém Marsu, závoj "tau" přesáhl 10. stupeň

21.06.2018 16:10 Mys Canaveral - Prachová bouře na Marsu už zasáhla celou rudou planetu. Nevlídné podmínky před více…

Sebrali vám lékaři krční mandle? Vědci pro vás mají velmi špatné zprávy

21.06.2018 10:43 Melbourne - Vědecké výzkumy v Dánsku zjistily, že odstranění krčních či nosních mandlí nenese žádné…

Rotace Země se zpomaluje. Až se zastaví úplně, vypukne apokalypsa

21.06.2018 06:45 New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a…

Nad Českem prosvištěl další bolid, úlomky mohly zůstat na Karlovarsku

20.06.2018 12:49 Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama