Co s vámi udělá rozchod? Vědci zkoumali naprosto zdravé lidi, tomu, co se s nimi stalo, se nestačili divit

Američtí vědci z Univerzity Wake Forest se zabývali netradiční studií. Zjišťovali, jaké mají rozchody dopad na lidské zdraví. Rozpad vztahu totiž v dnešní době není nic výjimečného, experti ale důrazně upozorňují na to, že každý takový krach ohrožuje zdraví zúčastněných osob.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Rozpad partnerského vztahu má vážný vliv na zdraví jeho aktérů. A přestože se zdravotní problémy neprojeví hned, dříve či později na oba bývalé partnery dolehnou.

Psychologové v tomto ohledu hovoří o takzvaném syndromu zlomeného srdce, který se projevuje zejména depresemi. Varují ale také před fyziologickými dopady rozchodů, které mohou probudit různé nemoci.

"Pokud lidé trpí nějakým onemocněním již během vztahu, po jeho rozpadu se symptomy ještě zhorší. Pokud žádné problémy nemají a jsou zdraví, po rozchodu se vždy něco objeví," tvrdí ve svých knihách psycholog Guy Winch.

Výzkumný vzorek tvořili lidé, kteří byli čerstvě po rozchodu s partnerem. Výsledky studie u nich potvrdily, že se každé jejich onemocnění s rozpadem vztahu horší. Například u pozorovaných lidí trpících na akné se jejich onemocnění rapidně zhoršilo. Stejné výsledky vědci pozorovali v případě žaludečních problémů a dušnosti.

Vážný dopad ale měl rozchod i na osoby, které byly naprosto zdravé. U všech byly zaznamenány podobné symptomy, které se projevují u osob léčených ze závislosti. Srdce, které se v době rozchodu zmítá v emocích, aktivizuje v mozku tytéž mechanismy, které se spouštějí při léčbě závislých osob, když přestanou brát kokain nebo opiáty.

"Tyto silné abstinenční příznaky ze ztráty lásky ovlivňují schopnost myslet, zaměřit se na nějakou činnost a zvládat běžné povinnosti," píší autoři ve studii s tím, že není pravdivé zažité tvrzení, že na rozchod je nejlepší například práce.

"Každý rozchod je pro organismus obrovskou zátěží. Pracovní vypětí je jen další zátěž, která může vše ještě zhoršit. Dotyčného tak může potkat i kolaps. Lepší je vzít si volno v práci, věnovat se sportu, jít do přírody nebo vyrazit ven s přáteli," radí odborníci.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Supervulkán se probouzí? S Yellowstonským parkem se děje něco vážného

19.07.2018 23:17 Aktualizováno Vědci bedlivě sledují dění nedaleko amerického národního parku Yellowstone. Strážci v nedalekém…

Můžeme na veřejných toaletách chytit nepříjemné choroby?

19.07.2018 22:22 Aktualizováno Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje…

Neviditelný plášť? Vědci vysvětlili tento fenomén

19.07.2018 10:06 New York - Časopis Journal of Personality and Social Psychology v roce 2016 ve svém článku se…

Tajemství potápěčů odhaleno: Jak dokáží vydržet bez kyslíku až 20 minut?

19.07.2018 09:43 Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama