Věčnost strávená v bublině? Unikátní pokus ukázal, jak bude vypadat život na Marsu

Vynálezce Elon Musk slibuje, že v roce 2022 jeho nová raketa dostane na Mars 100 lidí. Brzy pak má na Marsu vzniknout milionové město. Nikdo však netuší jak a v čem se bude na jiných planetách vlastně žít, ptá se businessinsider.com?

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Mars alias

Nejpokročilejším projektem byla zatím Biosphere 2, která byla postavena v arizonské poušti. Pod kupolí z 6500 trojhranných kusů skla se nacházelo 12,700 m2 prostoru. Ve stavbě, které měla být hermeticky uzavřena od okolí, vznikl malý model světa s nejrozšířenějšími biotopy – poušť, savana, mokřiny, oceán (bylo dovezeno 25000 hektolitrů mořské vody) a deštný prales. BIosphere 2 měla být samozásobitelná. Vedle toho že prostředí samo mělo čistit vodu a dodávat kyslík, její obyvatelé si měli pěstovat vše potřebné pro život.

Pěstovat se měla rýže, fazole, buráky a pšenice. Chovat se měla prasata, drůbež a ovce. Ve vesmíru se místo slunce uvažovalo, že energii pro podobné stavby dodají reaktory. Experiment měl trvat 2 roky. Tedy dobu, za kterou se předpokládalo, že se dostane na Mars další expedice. Měla být potvrzena teorie Gaia. Podle ní se život chce přizpůsobit jakémukoliv místu, jakkoliv je nehostinné, a udělat z něj místo obyvatelné.  

Brzy se však ukázalo, že Biosphere 2 je postavena na mylných předpokladech. Po nastěhování osmi „biosféřanů“ a hermetickém uzavření v roce 1991, brzy nastaly první problémy. Podíl kyslíku v ovzduší začal klesat. Naopak začal stoupat podíl oxidu uhličitého. I když výpočty předpokládaly, že biosféřané vlastní silou dokáží vyrobit 83% potravin, zvládli to sotva z 50%. Rostliny a zvířata chřadly a umíraly.

Biosféřané se museli pustit do zásob původně určených k setí. Nepříznivě také působil pobyt na lidskou psychiku. Biosféřané se rozdělili na dvě skupiny mezi, kterými často propukali hádky. Během pobytu všichni zhubli o 16%své původní váhy. Přesto, že Biosphere 2 nakonec skutečně byla zavřená 2 roky, skončil pokus neúspěchem. Prokázalo se, že na menším prostoru dokonalý model zemského klimatu nemůže fungovat.

NASA se vydala jiným směrem. Pod jejím dohledem byl vyvíjen takzvaný hydroponický skleník. Jedná se o 5 metrů dlouhý hermeticky uzavíratelný tubus, který má zajistit 100% kyslíku a vody a 50% potravy pro jednoho astronauta. Vývoj však byl v roce 2007 zastaven, a pokračuje dál jen díky nadšencům.

Ti nyní hledají sedm dobrovolníků, kteří by se nechali na dva roky, do komplexu postaveného z těchto tubusů zavřít. Málo je známo o pokusech v Číně, kde se údajně čtyři studenti měli nechat zavřít na čtyři měsíce do modelu čínské lunární základny.

 I přesto, že by se podařilo vyřešit problém samozásobení, jsou zde stále problémy, na které současná věda odpověď nemá. Jedná se především o vysokou radiaci, která při cestě vesmírem a při pobytu na cizích planetách hrozí. Velkým nebezpečím, především při pobytu na Měsíci, jsou mikrometeority, které mohou způsobit velké poškození zařízení. Před kolonizací jiných planet tedy stojí před techniky a inženýry ještě mnoho úkolů.  

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama