Může malý ostrůvek změnit globální rovnováhu? V bahně na dně oceánu se skrývá neuvěřitelný poklad

Japonský ostrůvek Minamitori je zapomenuté místo uprostřed Pacifiku. V posledních dnech se však na něj soustředí pohled celého japonského průmyslu. Na dně oceánu v okolí ostrůvku byly totiž nalezeny geology obří zásoby vzácných kovů a minerálů, informuje na svém webu CNN.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

ostrov Minamitori

V bahně na dně oceánů kolem ostrůvku vzdáleného od Japonska se našlo nesmírné nerostné bohatství.  V celkem 16 milionech tun bahna se nachází vzácné kovy za stovky miliard dolarů. Jedná se o takzvané kovy vzácných zemin. Ty jsou používány především v high-tech elektronice.

Například jeden z nich, yttrium, najdeme v mobilech, supravodičích nebo kamerových čočkách. Podle odhadů jen yttria při současné spotřebě je v okolí ostrova na 780 let. Na podobně dlouhou dobu by naleziště mělo uspokojit spotřebu jiných prvků: europia je zde na 620 let, terbia na 420, a na 730 let vystačí zásoby dysprosia. Podle vědců z Americké geologické společnosti budou technologické možnosti lidstva díky nalezišti značně rozšířeny.

Z celého objevu je velmi znepokojena Čína. To dodnes ovládala 95% všech nalezišť kovů vzácných zemin. Často je využívala v politických hrách, kdy vyhrožovala, že zastaví dodávky strategických surovin do jiných zemí. S objevem kolem Minamitori končí nejen tento vybírací potenciál, ale i čínský monopol. Vzhledem k tomu, že cena kovů půjde na světových trzích dolů, přijdou Číňané i o značné přijmy. Naopak Japonska a Západ získali stabilní zdroj a záruku pravidelných dodávek.   

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama