Vědci rozluštili tajemství. Kde se vzaly diamanty? Odpověď srazí každého majitele na kolena

Nová geologická studie přinesla nečekané objevy! Nejtvrdší přírodní nerost, známý jako diamant, totiž podle jejích závěrů nepochází ze Země, nýbrž z vesmíru, odkud se k nám dostal prostřednictvím exploze v zemské atmosféře, v roce 2008. Jako takový je součástí horniny pocházející z neznámé planety. Informovala o tom BBC.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Největší surový diamant na světě může ztratit část své velikosti, majitel prý zvažuje jeho zpracování

Zmiňovaná planeta, velikostí podobná Merkuru nebo Marsu, existovala před miliardami let, než se v důsledku srážky rozpadla na několik kousků, z nichž některé doputovaly i na Zemi.

Tým vědců došel k tomuto závěru během mikroskopické analýzy několika diamantových ložisek v Núbijské poušti. Výsledky svého výzkumu pak nechal otisknout v odborném časopisu Nature Communications. 

Při průzkumu složení diamantů objevili vědci zvláštní materiál vytvářející tlak až ve výši 20 gigapascalů. Takových vlastností by se dalo dosáhnout pouze prostřednictvím vzniku v planetě mnohem větších rozměrů, než je Země.

Farhang Nabiei z École polytechnique fédérale ve švýcarském Lausanne spolu se svými kolegy výsledky nové diamantové studie uvítali se slovy, že se konečně našel první přesvědčivý důkaz o existenci protoplanety, která náhle zmizela.

Nové poznatky o diamantech by také mohly potvrdit spekulace, že planety naší slunečné soustavy jsou samy pouhými úlomky desítek protoplanet, které se rozpadly v důsledku srážek.

Meteority vzniklé za výše uvedené situace pak spadají do kategorie vesmírných hornin nazývaných ureility, které tvoří méně, než 1 % všech objektů, které projdou naší atmosférou. Vědci naznačují, že veškeré ureility mohou pocházet ze stejné protoplanety.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama