Velký bariérový útes umírá? Korály se vaří zaživa, vědci chtějí na jejich záchranu vyslat roboty

Velký ohlas měla zpráva vědců otištěná v úterý v časopisu Nature, podle které během veder v roce 2016 zahynulo 30% korálu na Velkém barierovém útesu u Austrálie. Po celém světě se rozběhla kampaň, která by měla pomoci tento unikátní ekosystém zachránit, referují Financial Times.

Přidejte svůj názor

Austrálie

Jak vědci upozorňují, korálové útesy jsou velmi citlivé na teplotu vody. Pokud teplota stoupne o 2 až 3 stupně Celsia a sluneční záření pronikne intenzivněji skrze moře, korály se doslova uvaří. Jsou však schopny regenerace pokud toto období netrvá dlouho.

V roce 2016 však vlna veder a horké vody trvala několik týdnů. Velký bariérový útes to nenávratně poškodilo. Až třetina jeho rozlohy je nyní podle oceánografů mrtvá. Neznamená to úplnou záhubu života, ale ten co na útesu zůstává je daleko méně bohatý a tvoří jej jen několik odolných druhů, píší vědci pro časopis Nature.

Ideální by bylo zchladit planetu na předindustriální úroveň. To je samozřejmě nemožné. Proto přichází na řadu moderní technika. Společnost Google se podílí 750 000 dolary na vývoji speciálních robotů. Ti mají lovit hvězdice, které patří k největším nepřátelům korálů. V případě vysokých teplot mají vypouštět speciální látku, která má vytvořit na hladině film, který má zabránit průniku slunečního světla pod hladinu.

Ten vyvíjí univerzita v Melbourne a vývoj sponzoruje firma Tiffany. Film by měl omezit dopad slunce o 30%, měl by být 50000 krát tenčí ne lidský vlas a bude biologicky odbouratelný. Zatím největší naděje dávají vědci do projektu „oplodnění“ korálu. Do umírajícího korálu by se vložil uměle vypěstovaný laboratorní korál. Uvažuje se i nad použitím korálu z Filipín, který je podle posledních studií daleko odolnější proti výkyvům teplot a horku. Zda se podaří Velký bariérový útes zachránit, ukáže až budoucnost.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama