Hrozí doba ledová? Zpomalení Golfského proudu vědcům dělá velké starosti

Mnozí vědci poslední dobou bijí na poplach. Měnící se mořské proudy znamenají velké nebezpečí pro klima planety. Může se stát, že místo vlny globálních veder přijde naopak doba ledová? Odpověď se snaží najít The Indepedent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

doba ledová

Největším problém je zpomalení Golfského proudu. Ten přispívá k oteplení zim v Evropě, kdy do Atlantiku přivádí teplou vodu z Mexického zálivu a teplých vod kolem rovníků. To, jak ovlivňuje klima v Evropě, dokazuje, že průměrné teploty v Norsku jsou o 30 stupňů Celsia vyšší nežli na stejné rovnoběžce v Kanadě. Evropa má však problém. Golfský proud podle měření zpomaluje. Za posledních 100 let téměř o 15%. Co to pro Evropu znamená?

Nelze očekávat návrat doby ledové nebo extrému, které lidem představili hollywoodští tvůrci ve filmu Den poté, usmívá se klimatolog z londýnské univerzity David Thornalley. „To je doopravdy ten nejextrémnější případ,“ podotýká. Přesto by mohly být důsledky pro Evropu neblahé. Na kontinentě by mohla klesnout průměrná roční teplota o 5 stupňů celsia. To by znamenalo především silné ohrožení kontinentálního zemědělství a nebezpečí návratu nedostatku potravin.

Thornalley však upozorňuje, že úplné zhroucení Golfského proudu nehrozí. Podle výpočtu je jen 5% hrozba, že se to do roku 2100 stane. Pro srovnání pokud máte dům na pobřeží, ať již je kdekoliv v Evropě, možnost, že bude do stejného roku zaplaven, je 20%. I přesto má zpomalení Golfského proudu již své důsledky. Teplota v Atlantiku stoupá a mění se složení mořského života. Podle Thornalley bychom měli sledovat především historické prameny, „Toto se již v minulosti stalo a naši předci byli těmto jevům vystaveni. Čím více pochopíme z minulosti, tím lépe se budeme moci připravit na budoucnost,“ dodává pro The independent

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama