Chodíte doma v botách? Děláte zásadní chybu, tvrdí nová studie

Sundáváte si boty ihned, když přijdete domů? Češi jsou většinou naučení, že se mají ihned zout a nechodit po domě či bytě v botách – na rozdíl třeba od Američanů. Ale přiznejme si – když si ve dveřích při odchodu uvědomíme, že jsme zapomněli na nočním stolku telefon, botami se už nezdržujeme a prostě v nich rychle proběhneme dovnitř a zase ven. To je ale podle vědců zásadní chyba.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Boty se suchým zipem

Pokud po domě šlapete v botách, můžete ohrozit vaše zdraví. Tímto chováním totiž vystavuje svou domácnost doslova hordám bakterií. Výzkum, který provedl doktor Charles Gerba, mikrobiolog a profesor na univerzitě v Arizoně, zjistil, že průměrná bota obsahuje zvenčí 421 000 jednotek bakterií a zevnitř 2 887 jednotek.

Doktor Gerba a jeho tým odhalili řadu škodlivých bakterií, včetně Escherichia coli (E.coli) Klebsiella pneumonia a Serratia ficaria. Všechny tyto bakterie mohou vést k nebezpečným infekcím. Denně totiž přicházíme do kontaktu s mnohem více bakteriemi, než si uvědomujeme - obzvlášť když procházíme různými povrchy.

„Mikroby žijí všude kolem nás a dokáží ulpět na všech površích, se kterými přicházejí do styku," vysvětlil pro The Independent Michael Loughlin z Nottingham Trent University. Loughlin se ale na druhou stranu nedomnívá, že bychom se měli znepokojovat tím, že by se bakterie šířily tím, že budeme nosit obuv i uvnitř - pokud jsme neměli tu smůlu a nešlápli do zvířecího trusu.

„Bakterie nalezené na botách pochází z toho, čím projdeme, takže si opravdu vyčistěte boty, pokud jste šlápli do fekálií (psů a jiných savců), protože mohou obsahovat bakterie, které by nám mohly ublížit," řekl. „Vždy jde o to omezit riziko. A riziko bakterií na podrážkách bot je velmi nízké. "

Gerbova studie zjistila, že na nových botách, které člověk nosí po dobu dvou týdnů, se může nahromadit 440 000 jednotek bakterií. Vědci ale také dospěli k závěru, že pokud si boty pravidelně čistíte, je toto číslo úplně jiné. Čištění obuvi saponátem údajně odstranilo fekální bakterie a snížilo celkové množství bakterií na botách o nejméně 90 procent.

Podle vědců je ale důležité si uvědomit množství škodlivých bakterií, které by mohly na vašich botách žít, pokud je pravidelně nečistíte.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama