Co všechno dokázali neandrtálci? Archeologové se nestačí divit

Kréta – Skupina neandrtálců se před 130 tisíci lety plaví na improvizovaném plavidle z pevninského Řecka na Krétu. Představa, jež by ještě před nedávnem vyvolala na tvářích vědců pobavené úsměvy. Teď se ale zdá, že není tak daleko od reality.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

archeologové

Podle nedávných archeologických výzkumů dokázali lidé přeplout moře již v době kamenné. Vyplývá to z objevů učiněných na ostrově Kréta. Ty naznačují, že již před 130 tisíci lety dokázali tehdejší neandrtálci překonávat vodní plochy.

Dosud se přitom věřilo, že první mořeplavci brázdili moře až v době bronzové. Objevy z Kréty ale podle vědeckého magazínu Science naznačují, že lidé byli schopni mořeplavby o tisíce let dříve.

Kréta přitom není jediný ostrov, na němž se našly nástroje z doby, kdy podle dosavadních vědeckých názorů ještě lidé nebyli schopni plout po moři. Podobné nálezy byly učiněny například i na indonéských ostrovech. Kréta se přitom od Řecka oddělila před zhruba 5 milióny let, je tedy jisté, že neandrtálci k jejímu dosažení již potřebovali překonat poměrně široký pruh moře.


Domněnku o neandrtálských námořnících podporuje také například archeolog Alan Simmons. Ten na posledním sympóziu Americké archeologické společnosti prohlásil, že neandrtálci podle něj měli dost kognitivních i technických možností k překonání moře. Jinými slovy že byli schopni plavidla nejen vymyslet, ale i vyrobit.

Podle vědců je složité určit, jak velké plochy moře dokázali ve skutečnosti neandrtálci překonat. Není totiž zcela jisté, kde přesně se ostrov Kréta před 130 tisíci lety nacházel. Jisté ale je, že neandrtálci byli v překonávání moře mnohem úspěšnější, než si vědci dosud mysleli. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama