Lidé neznají základní hygienické návyky? Podle odborníků dělá většina z nás velkou chybu

Ačkoliv se to nezdá, velká část lidí má podle odborníků špatně osvojené základní hygienické návyky. Například mytí rukou, které je po příchodu domů nebo po toaletě věc, nad kterou mnoho z nás příliš nepřemýšlí. Stačí jen namydlit, opláchnout a osušit. Bez jakékoliv inovace máme tento způsob natolik zautomatizovaný, že nás ani nenapadne, jestli to děláme dobře. Podle odborníků nikoliv.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

I mytí rukou má svá pravidla

Mytí rukou je základní hygienická činnost, kterou nám rodiče vštěpovali už od dětství. po použití koupelny, Mýt bychom si je měli nejen před přípravou jídla,
před jeho konzumací a po něm, ale také po návštěvě toalety, po příchodu z venku domů, po kýchnutí, smrkání, po hraní si se zvířaty včetně domácích mazlíčků i po manipulaci s odpadky.

Právě toto všechno jsou činnosti, které na našich dlaních a prstech zanechávají tisíce bakterií. Poté jen stačí, abychom si olízli prst nebo si promnuli oko a pna problém může být zaděláno. Správným mytím rukou tomu můžeme naštěstí předejít, a někteří dokonce musí. Lékaři mají k dispozici manuál, podle kterého si ruce myjí a dezinfikují, a my  se na jeden takový také podíváme.

Proces mytí rukou začíná jejich namočením pod vlažnou tekoucí vodou. Následně je potřeba přidat mýdlo. Další kroky většina z nás nějak ušmudlá tak, aby v koupelně neztráceli moc času, správná hygiena rukou by ale měla zabrat zhruba minutu. Po nanesení mýdla je totiž potřeba pustit se do práce.

Podle lékařských postupů je nutné mýdlo nejprve vetřít do kůže tak, že budeme třít dlaněmi o sebe mimo proud vody. Následně protřeme prsty o sebe s dlaněmi spojenými k sobě, podobně jako lidé, kteří se modlí. Poté je potřeba provést ten stejný postup na hřbetu ruky, položit jednu na druhou, umýt hřbet včetně prstů a poté ruce prohodit. Pořadí těchto kroků lze otočit, jak nám ukazuje video.

V dalším kroku je potřeba zbavit se špíny na bříškách prstů. Ruce spojíme v dlani tak, že prsty nasměřujeme do dlaní, a pořádně promydlíme. Při těchto činnostech důkladně promydlíme dlaně, hřbet ruky i prsty, většinou až na palec. Proto mu budeme věnovat zvláštní pozornost a promydlíme ho sevřenou dlaní.

Nesmíme zapomenout ani na nehty. Třeme krouživým pohybem namydlené sevřené špičky prstů v dlani druhé ruky a naopak. Tím dokončíme mycí proces a ruce můžeme opláchnout.

Nyní přichází na řadu sušení. K tomu jsou nejlepší jednorázové papírové ručníky. Zbaví ruce zbytkových bakterií lépe, než vysoušeče, a zároveň nezanechají nové, jako tomu je v případě tkaných ručníků na vícero použití.

Poté už zbývá jen použitým papírovým ručníkem zavřít kohoutek s vodou a máme hotovo. V případě lékařů se tento postup opakuje ještě jednou, avšak s dezinfekcí místo mýdla, to ale v domácích podmínkách až takové využití nemá.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přijde Sluneční soustava o další planetu? Vědci se obávají vesmírné…

21.07.2018 20:12 Aktualizováno Vědci v souvislosti s nejnovějšími poznatky astronomického pozorování došli k závěru, že se jeden z…

Úkaz na obloze: Nastane nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

21.07.2018 18:35 Aktualizováno Praha - V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří…

Novičok, chlor nebo Agent Orange? Nejhorší chemické zbraně, které by…

21.07.2018 16:48 Chemické zbraně jsou jedním z nejhorších vynálezů lidstva. Řadíme mezi ně nejen ty známější jako…

Vědci zjistili, co s lidmi dělají vztahy. Tohle ale nečekali ani v…

21.07.2018 13:19 Aktualizováno Žijete v dlouhodobě mizerném manželství, či třeba jenom vztahu, z něhož nechcete odejít, ať už…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama