Máj, lásky čas. Proč se v tento den líbáme pod rozkvetlou třešní?

Květen je měsícem lásky. Prvního máje se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem, stavějí se májky, konají se studentské slavnosti. Jaké tradice se s 1. květnem pojí?

Přidejte svůj názor 17 komentářů

A jak slavíte 1. máj vy?

První máj – lásky čas

První máj je dnes již tradičně označován jako svátek lásky, svátek zamilovaných. Právě s láskou se pojí některé tradice. Asi nejznámější z nich je líbání zamilovaných pod rozkvetlým stromem. Muž musí právě pod ním ženu políbit, aby neuschla – to všichni asi známe. Kdy však tento zvyk vznikl, to není tak úplně jasné. O prvomájovém polibku pod rozkvetlým stromem nepochází žádné staré písemné zmínky. V lidové kultuře se tato tradice objevuje zřejmě zhruba sto let. Líbání na Prvního máje je tak poměrně mladou tradicí, která má svůj původ pravděpodobně v městském prostředí.

O symbolice polibku pod rozkvetlým stromem mají etnologové celkem jasno. Rozkvetlý strom je schopný plodit a s plozením je spojený měsíc květen – v přeneseném významu měsíc lásky. Rozdíly se objevují v tom, pod kterým druhem stromu se mají zamilovaní líbat. V pramenech se totiž můžeme dočíst o rozkvetlé třešni, ale také višni nebo jabloni. Dost možná daný strom úzce souvisí s přírodními podmínkami a nadmořskou výškou kraje, což pak odráží regionální rozdíly.

Z některých regionů pochází tradice vysypávání tzv. chodníčků lásky. Cesty, které spojovaly domy zamilovaných lidí, se posypaly pískem, vápnem nebo pilinami, a tak se symbolicky spojila dvojice. V Rakousku ještě dnes zamilovaní malují před dveře domu srdíčka se svými jmény.

Stavění májky

Večer před Prvním májem chodili chlapci do lesa, kde pokáceli ten nejvyšší strom, ideálně břízu coby symbol jara. Důvod byl jasný – ze stromu vyrobit májku. Strom byl zbaven větví kromě špičky. Zavěsil se na něj poté věnec, přivázaly pentle, květiny, fáborky nebo šátky. Takto vyzdobená májka se vztyčila na návsi či na náměstí. Celou noc pak museli chlapci májku hlídat. Mladíci ze sousedních vsí se totiž pokoušeli májku ukrást. Pokud se jim to podařilo, pro vesnici by to znamenalo potupu.

Majáles

S 1. květnem se dnes pojí také oslavy a slavnosti. Majáles u nás pořádají studenti již od 19. století. Během druhé světové války byly tyto slavnosti zakázány, k jejich obnově došlo až v šedesátých letech minulého století – ne však na dlouho. V roce 1968 byl vydán další zákaz. Dnes už tento zákaz naštěstí neplatí.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama