Závislost, o které se nemluví? Češi ujíždějí na lécích, je jich stejně jako alkoholiků

Praha - V Česku stoupá počet lidí, kteří jsou závislí na lécích. Přitom je tato závislost stejně závažná jako užívání tvrdých drog či alkoholismus. V Česku doposud chybí záchytná síť pro lidi, kteří jsou na lécích závislí. To se má ale v budoucnu změnit.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce do roku 2027 dostatečný počet ambulancí, které by měly lidem pomoci. Počítá s tím i ve strategii protidrogové politiky, která je navrhovaná na příštích devět let.

Chce také lépe pracovat s lékaři, kteří předepisují léky a zároveň chce lépe vzdělávat uživatele léků a veřejnost. Závislost na lécích byl přitom dlouho opomíjený problém. "Například ženy často užívají léky na uklidnění, třikrát častěji než muži," uvedl Vobořil. 

Podle zatím posledních odhadů užívá ve zvýšené míře hypnotika a sedativa v Česku kolem 900 tisíc lidí. Mezi tyto léky se objevují i prášky na uklidnění a na spaní. Závislost na lécích zhoršuje zdravotní stav i kvalitu života.

"Denních kuřáků máme kolem dvou milionů, rizikových uživatelů alkoholu zhruba přes milion. Řádově lze tedy problém zneužívání léků srovnat s alkoholem," uvádí šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost Viktor Mravčík. 

Dle statistik Státního ústavu pro kontrolu léčiv se v loňském roce do lékáren rozvezlo 2,4 milionu balení hypnotik a sedativ. Kromě lékáren, kde lidé koupí léky na předpis, je mohou nakoupit i načerno na internetu.

V Česku už sice fungují adiktologické ambulance, které se zabývají léčbou závislosti, ale podle koordinátor Vobořila k nim má přístup 75 procent populace. Do budoucna chce podpořit jejich rozvoj. 

Budování těchto ambulací a školení lékařů by stát mělo přijít na 20 milionů korun ročně. Na léčbu, spojenou se závislostmi , přitom zdravotní pojišťovny ročně vynaloží 1,5 miliardy, z čehož jen 200 milionů dá na provozy specializované na léčbu závislostí.

Psychiatrické léčebny hlásí, že ročně hospitalizují kolem dvou tisíc lidí závislých na hypnotikách a sedativech. Přitom se tento počet od roku 1989 prakticky nemění. 

Uživatelé nadměrného množství léků by si měli odvykat v nemocnici, zatímco odvykání na heroinu lze zvládnout v domácích podmínkách.

"Na heroinový absťák neumřete, ale když člověk naráz vysadí velké dávky léku proti úzkosti, umřít může," vysvětluje Jakub Minařík, psy­chiatr z Kliniky adiktologie v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Podle něj by problém se závislostmi na lécích mohla vyřešit větší informovanost pacientů, kteří se kvůli rostoucí spotřebě mohou uchýlit i k nakupování léků na internetu.

"Když sednete k internetu a napíšete 'koupím Hypnogen', tak zjistíte, že ho můžete koupit spoustu," uvádí Minařík. Češi si ale také mohou léky objednat i ze zahraničí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama