Na Novém Zélandu praskla země, vědci jsou v šoku

Wellington – Prudké jarní deště mohou způsobit řadu nepříjemností. Jsou odpovědné za sesuvy půdy nebo povodně. Ale jistému novozélandskému farmáři připravily ještě mnohem větší překvapení.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Na Novém Zélandu praskla země

Na Novém Zélandu se otevřela země. Průrva má hloubku šestipatrové budovy a je široká jako dvě fotbalová hřiště. Ke zvláštnímu geologickému jevu došlo poblíž mléčné farmy u městečka Rotorua.

Podle novozélandských vědců se jedná o největší trhlinu jaká se kdy na Novém Zélandu objevila. Ti tvrdí, že zemský povrch praskl v důsledku dešťů. Země se otevřela jen několik desítek metrů od louky kde se pasou stáda krav.

„Ano, roztržení způsobily nedávné prudké deště.“ řekl pro ABC vulkanolog Brad Scott. Lokalita se nachází na novozélandském Severním ostrově a já známá jako oblíbený cíl turistů díky velmi teplému jarnímu počasí.

„Pod povrchem mohla být země roztržena již 40 nebo 50 let. Prudké deště z posledního víkendu proces jen urychlily.“ dodal Scott. Podle něj je trhlina opravdu velká. Největší kterou dosud viděl dosahovala totiž zhruba třetinové velikosti.

Problémy s průrvou má i majitel nedaleké farmy. „Budu muset celé místo kvůli kravám pořádně oplotit. Ne že by snad byly hloupé a do díry spadly, ale mohly by se bát a cítit nebezpečí.“ říká farmář.

Ten také díru v pátek nad ránem objevil. Dokud se ale zcela nerozednilo neměl tušení, jak velká ve skutečnosti. „Až když vyšlo slunce tak jsem si teprve všiml, jak obrovské to je.“ říká.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama