Jak zabít hlad? Vědci vám sáhnou do mozku a zajistí, že už nepřiberete

Američtí vědci lokalizovali nerv zodpovědný za vysílání signálu o sytosti žaludku a zjistili, že jeho zmrazení může vést k úbytku váhy. Upozornil na to news.com.au.

Přidejte svůj názor

Nervové buňky v mozku

Nerv se nachází v krku a je součástí tzv. bloudivého nervu, který propojuje břišní, hrudní a krční dutinu a pokračuje dále do části mozku zvané hypothalamus, jež mimo jiné řídí i pocity hladu.

V případě, že nám klesne hladina glukózy pod určitou hranici, nerv do mozku vysílá signál a my cítíme potřebu se najíst. Zmrazením tohoto nervu hlad přestáváme pociťovat.

Na univerzitě v Atlantě (Emory University School of Medicine) vedl doktor David Prologo, intervenční radiolog, studii, během níž byl deseti lidem nacházejícím se v různých stádiích obezity nerv zmrazen. Jednalo se o jednoduchý zákrok a pacienti mohli ještě tentýž den odejít domů.

Následně docházelo k monitorování po 7, 45 a 90 dnech od zákroku, při nichž pacienti opakovaně potvrdili sníženou chuť k jídlu a zároveň u nich při každé kontrole došlo k úbytku váhy o více než 3,6 % a k poklesu hodnot BMI, které se v průběhu experimentu snížily zhruba o 13.9 %.

Studie byla představena tento týden na konferenci Společnosti intervenčních radiologů v Los Angeles. Prologova první pacientka Melissa se po absolvování procedury vyjádřila takto: „Doslova nikdy nemám hlad... Už jídlem nezaháním nudu. Postupně toho nechávám, a tentokrát už vím, že se to hned nevrátí tak, jako tomu bylo při předešlých dietách, které jsem zkusila“ uvedl server news.com.au.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama