Odhalíme tajemství vzniku naší sluneční soustavy? Vědci zachytili zvláštní objekt

Již v roce 2004 Hubbleovu teleskopu zachytil planetku, která již tehdy překvapila vědce svoji strukturou. Teprve nyní ji však mohli prozkoumat. Podle vědců by mohla odhalit mnohé o vzniku naší sluneční soustavy, píše The Independent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

asteroid

Planetka s označením 2004 EW95 byla Hubbelovým teleskopem zachycena již v roce 2004. Až nyní však měli vědci dostatečně výkonné přístroje k jejímu prozkoumání. Planetka měří zhruba 300 kilometrů a je 4 miliardy kilometrů o země v takzvaném Kuiperově pásmu, tvořeném asteroidy a planetkami za oběžnou dráhou Neptunu.

Pomocí nového teleskopu ESO/VLT umístěného v Chile mohl být proveden podrobný průzkum zvláštního tělesa. Především vědce na planetce zaujala zvláštní struktura planetky. V Kuiperově pásmu se totiž objevují poměrně složením chudé tělesa. Podle vědců je však 2004 EW95 složena z uhlíku, které planetky v Kuiperově pásmu neobsahují.

Podle vědců 2004 EW95 vznikla někde v oblasti mezi Jupiterem a Marsem během formování sluneční soustavy a během jejího bouřlivého formování byla vystřelena na její okraj. „Potvrzuje to naše dosavadní teorie o formování sluneční soustavy. Muselo být skutečně bouřlivé, když bylo vystřeleno tak velké těleso ze středu soustavy tak daleko,“ tvrdí astronom ESO Olivier Hainaut.

I přes supermoderní vybavení bylo sledování planetky 2004 EW95 jednoduchou záležitostí. Planetka se nachází ve velké vzdálenosti od Slunce a je tedy špatně osvětlená. Navíc je to malé a pohybující se těleso. „Je to jako sledovat horu černého uhlí na černém plátně přes černou noční oblohu,“ poznamenává profesor Thomas Puzia.

Podle vědců se má v oblasti nacházet více podobných těles, ale vzhledem k jejich velkosti a pozorovacím  podmínkám, které v oblasti panují, jsou pro nás zatím nezachytitelná.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama