Co způsobuje nevysvětlitelná úmrtí? Vědci rozlouskli další záhadu

V sedmdesátých letech minulého století vědce zaskočil rychlé a nevysvětlitelné úmrtí žab a dalších obojživelníků v lesích střední Ameriky. Obavy vědců vzrostly potom, co si vědci na základě dalšího výzkumu uvědomili, že populace těchto živočichů klesá po celém světě a některé druhy možná vyhynou. Teprve až v roce 1998 objevili příčinu tohoto vymírání. Jde o plíseň, jejíž novou formu našli vědci docela nedávno.

Přidejte svůj názor

Pralesnička strašná

Plíseň, která úmrtí obojživelníků způsobuje, se nazývá  Batrachochytrium dendrobatidis. Jejím působením dochází k poškození kůže obojživelníků a způsobuje srdeční selhání. Zatím zůstává tajemství, kde a kdy vznikla.

Byly známi čtyři rodové linie této plísně, které byly objeveny v Evropě, Africe a Brazílii. Právě ona čtvrtá forma byla viruletní a snadno se šířící. U Jihokorejských žab byla nově analyzována pátá. Nalezené vzorky ukazovaly větší genetickou rozmanitost a to ukazuje na to, že tato forma předchůdcem těch ostatních, které se rozšířily mimo oblast Asie. Na základě dalších poznatků pak vědci stanovili, že předchůdce této vývojové linie vznikl někdy před 50 až 120 lety.

Jeho potomci se potom šířili prakticky do celého světa a tomuto šíření pomohl i obchod se zvířaty. Asijská linie byla objevena u Kuňky východní (Bombina orientalis), která byla do Evropy dovezena jako „domácí mazlíček.“

Tým vědců, který tuto plíseň zkoumá, ale zároveň přiznává, že je zapotřebí více vzorků, aby se zkontrolovaly i další druhy této plísně, které by mohly představovat další hrozbu. Nejde o první případ plísně, která ohrožuje obojživelníky. V posledních deseti letech sužuje salamandry v severní Evropě plísňové onemocnění salamandrivorans, které také pochází z asijského kontinentu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Posouváte si ráno budík, abyste si přispali? Tělo se vám za to podle…

20.08.2018 15:57 Jedním z nejhorších zvuků, který můžeme slyšet, je ranní zazvonění budíku. Nenajdeme snad nikoho,…

Migréna není jen bolest hlavy. Na rozdíl od ní vám může tato nemoc zničit…

20.08.2018 11:48 Není výjimkou, že lidé, které bolí hlava, o sobě často tvrdí, že mají migrénu. Ve skutečnosti ale…

Co se stane s vaším tělem, když nebudete vycházet z domu?

20.08.2018 09:53 Zná to každý z nás. Čas od času máme náladu vůbec nevylézat z postele, zachumlat se s knihou nebo…

Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

19.08.2018 00:01 V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama