Český Šternberk: Jaký světový unikát ukrývá jeden z nejstarších hradů?

Rod Šternberků patří i dnes k neznámějším šlechtickým rodům. Na rozdíl například od Rožmberků, žijí příslušníci tohoto rodu dodnes a uchovávají tak odkaz svých předků pro nás i další generace. Skvělým příkladem je hrad Český Šternberk, kolébka tohoto rodu, která skrývá nejeden unikát.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hrad Český Šternberk

Rod Šternberků se nazývá po svém rodovém sídle, kterým byl a dodnes je hrad Šternberk v Čechách, dnes nazývaný jako Český Šternberk. Ten založil Zdeslav, známý také jako Zdislav někdy před rokem 1241, od kdy se psal jako Zdeslav ze Šternberka. 

Samotný název hradu vychází z tehdy módního poněmčování názvů panských sídel. V tomto případě šlo o německé pojmenování "Sternberg“, tedy složeninu slov „Stern“ – hvězda a „berg“ – hora. Ve volném předkladu by tak bylo možné hrad nazvat jako hvězdná hora. Souvisí to též s rodovým erbem, respektive znakem, kterým je zlatá osmicípá hvězda na modrém poli. Rodové heslo zní latinsky "Nescit occasum", což v češtině znamená „nezná západu“ nebo „nikdy nezapadá“, a míní se tím ona šternberská hvězda.

Hrad tedy vznikl na popud Zdeslava někdy během 30. let 13. století, přičemž nejpozději byl dokončen v roce 1241, kdy se po něm Zdeslav psal. Staveništěm hradu se stal klesající ostroh nad řekou Sázavou. Dispozice byla nejspíše od počátku dvojdílná. Hrad původně tvořila obranná okrouhlá věž v čele, za ní pak hradbami obehnané nádvoří s palácem na zadní, nejchráněnější straně. Z prostoru stoupajícího hřebene byla hradba masivně zesílena do podoby tzv. štítové zdi. Protože se jádro nacházelo na hřebeni, mělo dvě čela. Severní proti předhradí zajišťoval právě okrouhlý bergfrit a druhou stranu neprůstřelná štítová zeď.

Hrad byl postupem času přestavován a to již ve 14. století. Ani tehdy ovšem hradní architektura, zaměřená za časů Karla IV. spíše na pohodlí, nedokázala reagovat na vývoj obléhacích strojů a technik. Nevýhodná poloha hradu na klesající ostrožně, se stala Šternberku osudnou během Poděbradských válek v 60. letech 15. století. Hrad byl tehdy v roce 1467 obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Útočníci využili faktu, že hrad stál pod vrcholem ostrohu, tudíž ho obléhací stroje, bombardy i trebuchety měli jako na dlani.

Hrad byl však obnoven a majitelé se z těchto časů též poučili. Ze slabiny udělali přednost. K tomu se vztahu jede z prvních unikátů hradu. Na vrcholu hřebene ostrohu, pod nímž se hrad nalézá, byla postavena předsunutá bašta v podobě bateriové věže. Do ní bylo možné umístit jak děla, tak posádku, která tak mohla hrad z nejohroženější strany chránit již několik set metrů před samotným jádrem hradu. Šternberkové ji postavili na konci 15. století právě v místech, odkud na ně posádka Jiřího z Poděbrad před lety vrhala těžké prakové koule. Předsunutá bašta je jednou z mála dodnes dochovaných na našem území.

I později byl hrad přestavován, výrazných úprav se dočkal po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. Po celou tuto dobu byl hrad v majetku jediného rodu a tím byli zakladatelé hradu, Šternberkové. Změna nastává až v roce 1712, kdy holická větev tohoto rodu, vymřela a hrad se tak na 130 let ocitl v rukou jiných majitelů, například hrabat z Roggendorfu, hraběte Čejka z Olbramovic či hrabat Somsichů de Saard. Ovšem následně, v roce 1841 se hrad odkoupením zpět dostal do vlastnictví původních majitelů, rodu Šternberků, tentokrát z konopišťské větve. Hrad tehdy koupil Zdeněk hrabě Sternberg.

Hrad zůstal v majetku Šternberků až do novodobé historie, tedy do zestátnění v roce 1949. Tehdy se z hradního pána stal hradní průvodce na státním hradě. Ovšem po pádu komunismu byl hrad v restituci navrácen rodině již v roce 1992. Díky tomu má hrad další unikát. Jedná se totiž o jeden z mála hradů, který dodnes vlastní potomci zakladatele, v tomto případě je hrad v majetku Šternberků po několik století s výjimkou onoho stotřicetiletého období a období komunismu, už od roku 1241.

Posledním, neméně významným faktem je skutečnost, že je hrad dodnes zpřístupněn se zajímavou prohlídkou, nejen o hradu, ale též historii rodu. Nabízí ale též nějaké legendy, například o pokladu či pekelném psovi.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama