Tajemný měsíc Jupiteru: další důkaz, že je na něm život?

Vědci NASA odhalili, že sonda Galileo během průletu kolem měsíce Jupitera, Europa, proletěl obrovským mrakem vodní páry, píše The Guardian.

Přidejte svůj názor

Snímek z NASA ukazuje vodní gejzíry tryskající z povrchu Jupiterova měsíce Europa

Podle nejnovější analýzy dat, sonda NASA Galileo, která zkoumala měsíc Jupitera Europa, proletěla obřím mrakem vodních pár, které měly vytrysknout z povrchu Europy a dosáhnout do výšky až sto kilometrů.

Tento objev potvrzuje názor některých vědců, že Europa, jeden ze čtyř měsíců zaznamenaných italským astronomem Galileo Galileem v roce 1610, je nejslibnějším místem ve sluneční soustavě k pro výskyt života.

Pokud jsou takové gejzíry na běžné Evropě, mise NASA a Evropské kosmické agentury (Esa), které jsou plánovány, by mohly změnit svoje poslání a začít hledat známky života ve vodě pocházející z měsíce. Podle vědců se na Europě nacházejí obrovské ho podpovrchového oceánu, který má mít dvakrát více vody než všechny oceány na Zemi.

 

Sonda NASA Galileo strávila na oběžné dráze kolem Jupitera osm let. Když se 17. prosince 1997 sonda dostala na 405 kilometrů od Europy, otřásla se, což tehdy nedokázali vědci vysvětlit.

Teprve v roce 2016 Hubbleův teleskop zaznamenal gejzír tryskající z povrchu Europy. Vědci se vrátili ke starým záznamům ze sondy Galileo. Teprve nyní se podařilo potvrdit, že Galileo skutečně nad Jupiterovým měsícem proletěl mrakem vody pocházejícím z jeho povrchu.

Přestože se sonda pohybovala rychlostí 3588 kilometrů v hodině, dokázala celý okamžik zaznamenat. Podle vědců erupce gejzíru, který zasáhl Galileo, mohl mít výšku až 200 kilometrů.

Uvnitř měsíce by tak mělo docházet k intenzivní vulkanické činnosti, která Europu zevnitř ohřívá, což zvyšuje naděje na to, že oceán pod mnohokilometrovým ledovým příkrovem je tekutý a mohl by se v něm vyskytovat život.  

Start další míse NASA Europa Clipper se chystá na začátek příští dekády. Ve stejné době by se na dalekou cestu měla vydat sonda ESA Jupiter Icy Moons zkráceně Juice. Ta by vedle průzkumu Europy měla provést ještě průlet nad dalšími ledovými měsíci Jupiteru - Ganymedem a Callisto.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"A přece se točí?" Inkvizice byla z astronomických objevů na mrtvici

14.08.2018 12:02 Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

V nemocnicích není bezpečno? Tamní dezinfekce nemusí nebezpečné bakterie…

13.08.2018 13:08 Aktualizováno Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

11.08.2018 18:39 Aktualizováno V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama