Tragická skvrna na tváři Ameriky? Přístavem Valongo prošly miliony lidí na smrt

Spojené státy mají za sebou sice krátkou, přesto však krušnou historii. Kromě války o nezávislost a občanské války se také nechvalně proslavily podporou otrocké práce, jejíž stopy zůstaly téměř zahlazeny. Až na jedno místo, které dodnes připomíná hrůznou historii amerického kontinentu.

Přidejte svůj názor

Pozůstatky přístavu Valongo, kterým vstoupili na americké břehy otroci

Na první pohled jde jen o pár kamenných bloků, na které si sáhl zub času. Kameny v přístavu v brazilském Rio de Janeiro jsou jedinými dochovanými svědky bolestivé historie afrických otroků. Před dvěma stovkami let se po nich procházelo na milion otroků.

Podle historiků jde o místo, které jako jediné obsahuje dosud zachované pozůstatky vyloďování otroků v Americe. Lokalita se proto dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Přístav Valongo je na něm ostatně umístěn stejně, stejně jako ostrov Gorée.

Právě z tohoto senegalského ostrova byli otroci převáženi do Ameriky. Tisíce kilometrů odtud, na druhé straně Atlantiku, cesta v přístavu končila. A otroci pocházeli přes kamenité bloky dál do centra města. Tedy ti, kteří cestu přežili.

Těžko říct, jestli přeživší byli skutečně ti šťastnější, jak tomu většinou bývá. Otroci sice museli udělat jen několik kroků, aby se dostali ke svému cíli, na trh, který tvořily četné obchody rozmístěné kolem náměstí. Zde ale dostali na krk železné kruhy a byli prodáni, většinou na severovýchod, kde v nelidských podmínkách pěstovali cukrovou třtinu, fárali v dolech v Minas Gerais nebo pracovali na kávových plantážích v Sao Paulo.

Kolik lidí skutečně prošlo Brazílií cestou za otrockou prací je velmi obtížné zjistit, většina historiků ale tvrdí, že jich byly více než čtyři miliony, tedy zhruba 40 všech otroků, se kterými se v Americe obchodovalo. Země navíc zrušila otroctví jako jeden z posledních, až v roce 1888.

Samotný přístav Valongo, tedy hlavní vstupní brána otroků do země, postupně zmizel v podzemí, když se město přestavovalo. Archeologické naleziště bylo odhaleno až v roce 2011 během výkopů před revitalizací přístavní zóny v souvislosti s přípravami na olympijské hry v roce 2016.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama