Byla objevena tajemná gigantická planeta?

Planeta Niburu, nebo pokud chcete planeta X, má být obrovské těleso ohýbající ve veliké vzdálenosti naší Sluneční soustavu. Podle některých předpovědí se má jednou srazit se zemí, a způsobit tak její zánik. Podle jiných je to jen mýtus.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Meteorit

Tým astronomů nalezl trpasličí planetu 2015 BP519, nazvanou Caju. Tělose o o velikosti 400-700 metrů má extrémní oběžnou dráhu kolem Slunce. Nejblíže je od naší hvězdy asi 55krát dále než naše Země.

Oběžná dráha je navíc nakloněna asi o 54 stupňů od roviny zbytku planet. Na svém maximu je Caju od Slunce vzdálená 450 krát dále než je Země od Slunce. Jeden oběh ji trvá 8912 let.

Podle předpokladu astronomů by gravitace Neptuna měla stačit, aby ji udržovala v souladu se zbytkem sluneční soustavy. To se však neděje.

Chování trpasličí planety může být vysvětleno tím, že jej ovlivňuje skutečně velkého. Tím může být podle vědců záhadná planeta X.

„Nepřirozený oběh 2015 BP519 kolem Slunce je dalším nepřímým důkazem o existenci tohoto nového člena sluneční soustavy," uvádí článek v časopise The Astronomical Journal.

Podobné chování trpasličích planet však již bylo sledováno.

V roce 2014 bylo zjištěno, že trpasličí planeta Sedna, objekt 2012 VP113 a menší tělesa následovaly poněkud nepřirozené oběžné dráhy. To vedlo k myšlence, že někde v temnotě může být velké těleso, které jejich dráhu ovlivňuje.

Poprvé s tou hypotézou přišli agronomové Mike Brown a Konstantin Batygin v roce 2016. Podle jejich výpočtů by záhadná planeta měla mít asi desetinásobnou hmotnost Země. Od Slunce by měla být asi 600 krát dále než naše planeta a jeden oběh Slunce by ji měl trvat 20 000 let.

„Vysvětlení, že existuje záhadné veliké těleso, vysvětluje mnoho podivností kolem drah malých objektů,“ vysvětluje Batygin, „Vlastně bez něj máme daleko více problému k vysvětlení, než se započítáním vlivu záhadné planety X.“

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama