Kde se vzala rakovina? Postrach veškerého života je starší než samo lidstvo

Rakovina je nemoc, která je postrachem veškerého života. Vědci si položili otázky kdy se poprvé objevila u živého tvora. A odpověď je skutečně překvapila, píše web iflscience.

Přidejte svůj názor

Dinosauři

Nejedná se o samoúčelné bádání. Abychom zjistili, jak nejlépe rakovinu léčit, musíme pochopit, odkud pochází a kdy se poprvé vyskytla. Mnozí si myslí, že rakovina jako na relativně moderní choroba, ale její historie je mnohem delší.

Vědci prozkoumali pomocí rentgenu přes 700 fosilizovaných kostí dinosaurů. Na nich bylo nalezeno celkem 29 nádorů.

Překvapivě všechny kosti, na kterých bylo zjištěno, že obsahují nádory, pocházejí z hadrosaurů. Dinosaurů připomínajících kachny, kteří pocházejí z období křídy. Tedy žijících asi před 70 miliony let. Proč byli tito dinosauři obzvláště náchylní k růstu nádorů, se zřejmě nikdy nedozvíme.

Jediným dalším dinosaurem, u kterého se prokazatelně vyskytl nádor, byl titanosaurus.

Nejstarší známý hominid, u něhož bylo zjištěno onemocnění rakovinou byl Australopithecus sediba. Stáří kostí se odhaduje na 2 miliony let. Jednalo se o dítě s rakovinou obratlů. Australopithecus již silně připomínal člověka.

Ve starověku a středověku byla úmrtí na rakovinu velmi vzácná. Rakovina se často objevuje ve středním a starším věku, a lidí jednoduše tak dlouho nežili, aby se u nich mohla vyvinout. Dnes je jednou z hlavních příčin úmrtí.   

Nejstarší písemná zmínka o rakovině byla nalezena ve starověkých egyptských textech datovaných roku 1600 před naším letopočtem. Mohou to však být přepisy o více než tisíc let starších textů. Jeden z egyptských papyrů dokonce popisoval, jak odstranit nádor prsu kauterizace.

 Již během starověku bylo zaznamenáno a popsáno mnoho druhů rakoviny. Slovo karcinom bylo vytvořeno Hippokratem, který označoval nádory jako "karkinos", z řeckého slova rak.

Bohužel, vypadá to, že rakovina je pravděpodobně nevyhnutelná, jakmile se organismus stává mnohobuněčným. Evoluce se opírá o skutečnost, že se DNA v našich buňkách mění, což vytváří změny v populaci, na kterých funguje přirozený výběr. A stejný systém, umožňuje vznik rakoviny. Buňky mutují a zbavují se omezení, které jim normálně brání v množení.

Sice to zní osudově a vytváří to myšlenku, že za vznik rakoviny a nádorů nemůžeme a ty vzniknout tak jako tak. Není to pravda. Existuje mnoho druhů rakoviny.

Na vznik mnohých z nich, jako je například rakovina plic, můžeme mít značný podíl. Na spousty druhů rakoviny také existují účinné léčebné metody. Boj s rakovinou je nekonečný, avšak není beznadějný,

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama