Existuje něco lepšího než analgetika? Od bolesti může podle vědců ulevit jednoduchá věc

Je možné ulevit si od bolesti bez léků a bez jakýchkoliv vedlejších účinků? Podle neurovědců z Coloradské univerzity v Boulderu je to možné. A navíc poměrně snadné.

Přidejte svůj názor

Lidé

Výzkumníci v čele s odborníkem na léčbu bolesti Pavlem Goldsteinem píší o tom, jaký přínos má na člověka lidský dotyk – konkrétněji dlaň partnera nebo partnerky.

Vědci zdůrazňují, že dotyk je už dlouho považovaný za důležitý hned v několika směrech. Kontakt kůže matky s kůží nedonošených dětí pomáhá eliminovat stres, dává miminkům větší pohodlí a přispívá k jejich vývoji. Studie už také dokázaly, že páry ve vztahu nevědomky synchronizují své aktivity, například při společné chůzi. A prý také dochází synchronizaci srdečního tepu a dechu.

Studie, na které se podílely také vědkyně z univerzity v Haifě Simone Shamayová-Tsoory a Irit Weissmanová-Fogelová je prvním, který se zabývá synchronizací párů ve vztahu k bolesti a dotyku.

Jejich závěry byly zveřejněny v časopise Scientific Reports. Do studie se zapojilo 22 heterosexuálních párů v dlouhodobém vztahu ve věku 23-32 let. Výzkumníci jim měřili srdeční tep a rytmus dechu v době, kdy ženy vystavili na dvě minuty mírné bolesti. Páry se buď držely za ruce, nebo se vůbec nedržely. V třetím případě spolu partneři nebyli ani ve stejné místnosti.

Když byli žena a muž v téže místnosti, srdce a dech měli sladěné, bolest toto spojení přerušila. Když se ale chytili za ruce, došlo k opětovné synchronizaci srdečního tepu a dechu, ale navíc žena také cítila menší bolest.

Sladěný rytmus srdce a dechu podle Goldsteina zřejmě vytváří klidový analgetický efekt – laisky řečeno má protibolestivé účinky. „Jak se zdá, bolest zcela přerušuje synchronizaci v páru, dotyk ji ale znovu obnovuje,” vysvětluje vědec. Autoři studie doufají, že jejich výsledky přispějí k diskusi o hledání alternativ k lékům na bolest na bázi opiátů.

Témata: bolest | věda | Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama