Lidé jsou špindíry? Vědci se podívali, co se děje v jejich postelích. A nestačili se divit

Lidé jsou poměrně čistotná stvoření – alespoň většina z nich. Přesto ale vědci zjistili, že jsme na tom s hygienou hůře než takoví šimpanzi.

Přidejte svůj názor

Šimpanzi

Šimpanzi mají mnohem čistší postele a vyskytuje se v nich méně tělesných bakterií, než je tomu u lidí, zjistili vědci. Studie porovnávající výtěry z pelechu šimpanzů a postelí lidí ukázala, že lidské povlečení a matrace obsahují mnohem více tělních baktérií než zvířecí lůžka.

Více než třetina - 35% - bakterií v lidských postelích pochází z našich slin, kůže a fekálních částic. Naproti tomu šimpanzi - nejbližší vývojové příbuzní lidí – mají ve své „posteli" takových bakterií mnohem méně. „V hnízdě šimpanze jsme nenašli téměř žádné z těchto mikrobů, což bylo trochu překvapující," přiznala Megan Thoemmesosá, hlavní autorka článku, ze kterého cituje server The Indepedent.

Vědci shromáždili vzorky z 41 hnízd šimpanzů v Tanzanii a testovali je na mikrobiální biodiverzitu. Na 15 hnízd primátů vědci také použili vysavače, aby zjistili, zda se v peleších vyskytují členovci, jako například hmyz, pavouci, roztoči a klíšťata. „Očekávali jsme, že objevíme významný počet parazitů, ale to se nestalo," vysvětluje Thoemmesová.

Kromě toho byl tým šokován tím, že v šimpanzích hnízdech se objevilo jen velmi málo blech a vší. „Ve všech hnízdech, na která jsme se podívali, jsme objevili pouze čtyři ektoparazity. A šlo o čtyři jednotlivé exempláře, ne čtyři různé druhy," zdůraznila Thoemmesová, doktorka ze státní univerzity v Severní Karolíně.

Věří, že postele šimpanzů jsou čistší, protože každý den v korunách stromů dělají nové. A ačkoli spí obklopeni méně tělesnými bakteriemi, mají  šimpanzi kvůli listnatému prostředí naopak mnohem rozmanitější škálu dalších přírodních bakterií, ukázal výzkum. Thoemmesová je přesvědčena, že citlivost člověka na autoimunitní onemocnění a alergie může souviset právě s těmito rozdíly.

„Víme, že lidské domovy jsou vlastně takové vlastní ekosystémy a lidské postele často obsahují podmnožinu taxonů - nebo typů - organismů nalezených v domácnosti," řekla. „Tato práce zdůrazňuje úlohu, kterou hrají lidské struktury při utváření ekosystémů našeho bezprostředního okolí. V některých ohledech se naše pokusy o vytvoření čistého prostředí mohou ukázat jako méně ideální,“ varuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama