Vědci si neví rady. Při fotografování se děje něco divného s naším mozkem

Radí fotografujete? Potom se u vás možná projevuje problém, který před nedávnem popsali vědci z kalifornské univerzity, píše web iflscience.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační fotografie

Většina z nás má telefon, který má v sobě fotoaparát. I přesto, že není profesionální, většinou docela slušně zachycuje svět kolem vás. Má to však skutečně zvláštní efekt na naší paměť.

Konkrétně, pokud něco vyfotografujeme, naruší to naši schopnost pamatovat si událost, která s fotkou souvisí, a to i v případě, že to je jen fotka na památku. Poprvé byl tento fenomén popsán již v roce 2013.

Psycholožky Linda Henkelová z univerzity ve Fairfieldu zjistila, že lidé měli horší a mlhavější vzpomínky na předměty a detaily předmětů, když je fotografovali. Výzkum byl inspirován vlastními zkušenostmi doktorky Henkelové. Popisuje, jak snadno a automaticky fotografujeme věci, než bychom si tu chvíli a věc zapamatovali.

Pro své experimenty si vybrala uměleckou galérii. Místo neslavně proslulé pro neustálé fotografování uměleckých děl. V té době se tento efekt označoval jako poškození paměti fotografováním. Nebylo jasné, proč se tak děje, ale Henkelová měla hypotézu.

Pro BBC prohlásila, že fotoaparát bere náš mozek jako externí paměťové zařízení. Očekává, že kamera bude vzpomínat na věci za nás a mozek zastaví zpracovávání dat.

Samozřejmě, že fotografování nám pomáhá pamatovat si věci z dlouhodobého hlediska, ale dopad na krátkodobou paměť a schopnost pamatovat na nuance a detaily je přesto zajímavý.

Vědci na univerzitě v Santa Cruz v nedávné době přišli se zajímavým experimentem. Přišli s tezí, že pokud se fotografie vymaže, paměť by se měla automaticky obnovit. Využili k tomu aplikaci Snapchat, která, pokud si foto někdo neuloží, jej automaticky maže. Jejich teorie se ukázala jako milná. Pokud byly fotografie smazány vzpomínka na detaily na fotografii, kde byla pořízena a co na ní bylo, se neobnovily.

Vedlo je to k úvaze, zda už jen samotné vyfocení věci nevede nás mozek k představě, že zachycená věc nebo událost už je uložena jinde.

Potvrzuje se tak několik desítek let staré mudro italského spisovatele Umberta Eca. Ten, když cestoval a navštěvoval památky, nikdy nefotografoval. Tvrdil, že když fotografuje, soustředí se jen na dobrý snímek a nepamatuje si krásu okolí a nevstřebává jejich ducha ani krásu.  

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"A přece se točí?" Inkvizice byla z astronomických objevů na mrtvici

14.08.2018 12:02 Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

V nemocnicích není bezpečno? Tamní dezinfekce nemusí nebezpečné bakterie…

13.08.2018 13:08 Aktualizováno Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

11.08.2018 18:39 Aktualizováno V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama