Jak ochránit planetu? Bílý dům a NASA spojily síly a vytvořily speciální plán

Washington – Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) klasifikuje přes 18 tisíc kosmických těles různých velikostí nacházejících se blízko Země. Bílý dům ve spolupráci s NASA nově aktivizují vědeckou a technickou činnost umožňující chránit planetu před nečekanými útoky asteroidů a komet. NASA se soustředí konkrétně na tělesa, která svou velikosti představují hrozbu celým regionům i kontinentům.

Přidejte svůj názor

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

„Vědci našli 95 % všech kosmických těles, která pro Zem mohou představovat nebezpečí. Většina z nic sahá jeden nebo víc kilometrů,“ řekl zaměstnanec NASA Lindley Johnson. „Zaměřujeme se na zbylých 5 %, která mají menší velikost. Škoda způsobená těmito objekty může být stejně velká,“ doplnil Johnson.

Cílem vědců je likvidovat asteroidy jako je například případ z roku 2013, kdy nad ruským Čelabinskem proletěl asteroid rozměrem 20 metrů. Kdyby stejný nebo větší asteroid spadl třeba na New-York, číslo obětí by mohlo být větší než milion.

Johnson taky řekl, že na likvidaci asteroidu vědci budou potřebovat několik let, nejdřív ale budou muset vybudovat kosmickou loď.  Samotná cesta k asteroidu bude trvat dalších několik let. 

Tunguský meteorit, který v roce 1908 shořel v atmosféře nad ruským Krasnojarským krajem způsobil zničení skoro 60 milionů stromů. V oblasti exploze ale žádný meteorit nebyl nikdy nalezen.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"A přece se točí?" Inkvizice byla z astronomických objevů na mrtvici

14.08.2018 12:02 Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

V nemocnicích není bezpečno? Tamní dezinfekce nemusí nebezpečné bakterie…

13.08.2018 13:08 Aktualizováno Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

11.08.2018 18:39 Aktualizováno V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama