Vědci otočili: Používáte zubní pastu a mýdlo? Škodíte si víc, než jsme si kdy mysleli

Brisbane - Už odmalička se děti učí, že pro správnou hygienu je potřeba používat mýdlo a čistit si zuby zubní pastou. Vědci ale nyní zjistili, že tyto a další prostředky obsahují látku,která lidskému tělu škodí. A to poměrně závažným způsobem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Odborníci zjistili, že běžná složka zubní pasty či mýdla může přispět k odolnosti vůči antibiotikům. Jde o látku zvanou triclosan, která se přidává i do mnoha dalších hygienických přípravků.

Chlorovaná látka triclosan je součástí do více než dvou tisíc hygienických výrobků. Přidává se například do mýdel, sprchových gelů či zubních past. Sama o sobě byla považována z neškodnou, nyní se ale ukázal opak.

Tato látka totiž způsobuje zpomalení nebo úplné potlačení tvorby bakterií. V praxi to znamená, že například v případě zubních past může zamezit krvácení dásní. Relativně užitečné, až na vedlejší účinek, o kterém donedávna nikdo nevěděl.

Triclosan funguje jako antimikrobiální činidlo, vědci ale zjistili, že oxidační stres vyvolaný touto látkou může vést ke vzniku mutací genů některých bakterií, např. E. coli. 

Podle studie, kterou vědci z University of Queensland zveřejnili v magazínu Environment International, ale způsobují některé z těchto mutací odolnost bakterií vůči lékům.

Ve Spojených státech zakázala Správa potravin a léčiv (FDA) používání triclosanu v hygienických přípravcích už před několika měsíci. Dodnes se ale po celém světě hojně používá, bez ohledu na zákazy.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"A přece se točí?" Inkvizice byla z astronomických objevů na mrtvici

14.08.2018 12:02 Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

V nemocnicích není bezpečno? Tamní dezinfekce nemusí nebezpečné bakterie…

13.08.2018 13:08 Aktualizováno Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

11.08.2018 18:39 Aktualizováno V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama