Jak skutečně vypadal Caesar? Vědci zveřejnili skutečnou podobu nejmocnějšího muže antické historie

Leiden - Vědci provedli pokus o rekonstrukci hlavy římského vůdce pomocí počítačových technologií. Objekt byl představen minulý týden v Národnímu muzeu v nizozemském městě Leiden za účelem podpory nové knihy od archeologa Toma Buijtendorpa. Vzorem pro experiment posloužily busty se zobrazením římského generála a staré římské mince.

Přidejte svůj názor

Gaius Julius Caesar

Mramorové busty pomohli vědcům vytvořit přesný portrét Caesarových rysů. Caesarovo zobrazení na římských mincích posloužilo k vyplnění chybějících částí jako jsou například uši či nos. Obličej byl následně zkonstruován v reálné velikosti a přemístěn do muzea, kde ho může pozorovat veřejnost.

„Nechtěla jsem, aby obličej v reálné velikosti vypadal šťastně nebo přátelsky. Byl to totiž generál a vojevůdce,“ řekla autorka sochy Maja d`Hollosy pro holandské noviny HLN.

zdroj: YouTube

Rekonstrukce také ukazuje nepravidelný tvar hlavy, kterou měl římský vojevůdce v reálném životě. Tento tvar pro vědu zůstává tajemstvím i dodnes. Donedávna vědci tvrdili, že se Caesar narodil prostřednictvím císařského řezu, což by mohlo vysvětlením nepravidelnou formu jeho hlavy.

V Římské říši se ale tyto operace prováděly pouze v případě, že žena byla mrtvá nebo už umírala. Existuje mnoho důkazů, že Caesarova matka Aurelia byla naživu až do synové dospělosti.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je deformace hlavy při porodu. Archeologové, kteří se podíleli na rekonstrukci tvrdí, že hlava byla deformovaná v důsledků přirozených příčin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama