Alkoholismus jako mužský problém? Vědci mají pro ženy špatné zprávy

Praha - Dodnes se předpokládalo, že alkoholismus je pouze mužský problém. Ve skutečnosti téměř všechny klinické studie o alkoholu byly prováděny výhradně na mužích. Nikdo nezkoumal, jak ovlivňuje alkohol ženské tělo. Vědci ovšem zjistili, že alkohol má odlišný vliv na každé pohlaví – ženy na alkoholu jsou závislejší. Dalším zjištěním je skutečnost, že dopady ženského alkoholismu jsou horší, a to kvůli anatomickému rozdílu mezi pohlavími.

Přidejte svůj názor

Ženy konzumují alkohol čím dál tím víc

Vědecké instituce až dodnes zkoumaly alkoholismus pouze na mužské populaci. Jednak proto, že až donedávna mezi alkoholiky bylo více mužů než žen, a také z toho důvodů, že výsledky výzkumu se mohly zobecnit na celou lidskou populaci.

Moderní věda došla k závěru, že takový krok je určitou diskriminaci vůči ženám. Navíc v dnešní společnosti počet žen závislých na alkoholu roste, takže stále více žen trpí závislostí na alkoholu. Obecně platilo, že pravděpodobnost závislosti na alkoholu je u mužů skoro dvojnásobně vyšší. Toto pravidlo ale neplatí pro ženy narozené v letech 1991 až 2000. Mladší generace žen konzumují alkohol víc než předchozí generace.

Problémem však není jen to, že ženy pijí víc. Výzkumníci totiž zjistili, že těla žen jsou ovlivňována alkoholem odlišně než těla mužů. Ženy produkují menší množství enzymu nazývaného alkoholdehydrogenáza pomáhajícího likvidovat toxické následky při konzumaci alkoholu.  

Mezitím tuk alkohol uchovává v organismu, zatímco voda ho pomáhá rozptýlit. Takže díky přirozeně vyšším hladinám tělesného tuku a nižším hladinám vody následky konzumace alkoholu ženami jsou dramatičtější. Vyšší je i riziko onemocnění jater či srdce. 

Ženský mozek je na alkohol citlivější a následky alkoholové intoxikace bývají mnohem horší než u mužů. Tento faktor je způsobený fyziologickou odlišností mezi pohlavími. Ženské tělo vůči alkoholu je celkově křehčí. Odlišnými jsou i příčiny konzumace alkoholu, které vědci ještě pořád zkoumají.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama