Ryba s plastem? Pojídání plastů hrozí nejen rybám ale i lidem

Queensland - Nejnovější studie zjistila, že ryby pravidelně jí plasty, které nejen vypadají jako jídlo, ale chutnají, a dokonce i zní jako potenciální jídlo. Další studie došla k závěru, že plast spolklo 73 % ryb. Tento ukazatel může znamenat, že i ryba, kterou jste dnes měli k obědu mohla být s plastem.

Přidejte svůj názor

Ryby jí plasty pravidelně, mají na to své důvody

Vědci kategorizovali nejméně 180 druhů, který pravidelně konzumují plast. Konzumenty plastu mohou být nejrůznorodější jedinci – od malého planktonu až po gigantické velryby. Plastové částice byly kromě toho nalezeny v mušlích a humrech. Každoročně do oceánu putuje zhruba 12,7 milionů tun plastového materiálu a není divu, že ho ryby a další živočichové začínají masově konzumovat.

Důvod pojídaní plastu je jeho množství v oceánu. Například samotný plankton, který je nejběžnější potravou pro mořské druhy, odpovídá velikosti plastových částic ve vodě. Pokud se nějaká plastová částice dostane do velikosti jako plankton, ryba jí stoprocentně sní. Většina zvířat kromě toho plasty speciálně vyhledává jako potravu.

Některé plasty obsahují látky, které mohou lákat ryby či například ptáky. V případě želv je plast velice přitažlivý jenom díky svému vizuálnímu výhledu. Australská studie z univerzity v Queenslandu zjistila, že plastové preference se liší mezi druhy. Želvy dávají přednost bílému plastu, zatímco mořští ptáci preferují červený plast.

 Kromě vzhledu je taky důležitá echolokace plastu. Mnoho mořských zvířat se řídí specifickými zvukovými vlnami, které vyzařuje plankton ale i plasty. Vědci nelezli mrtvé velryby, které v žaludku měly plastové pytle, části z automobilů a jiné lidské odpady. Pravděpodobně, že jejích echolokace chybně identifikuje tyto předměty jako jídlo. 

Plasty mohou mít formu, jak velkých pevných částí, tak i mikrovláken. Menším částicím se nejde vyhnout. V současnosti v oceánech vznikají celé plastové kontinenty, jejichž počet roste každým rokem. OSN odhaduje, že 40 procent mořských savců a 44 procent druhů vodního ptactva trpí pozřením mořského odpadu. Plastový odpad zabíjí každý rok víc a víc živočichů.

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revoluce v potravinářství? Vědci chtějí stříkat čárové kódy na maso

15.08.2018 07:58 Londýn - Čárové kódy by v budoucnu musely být pouze na obalech potravin. Vědci hledají způsob, jak…

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama