Neuvěřitelný objev na Marsu: Existoval na povrchu rudé planety život?

Vlastní vozítko Curiosity už 5 let zkoumá povrch rudé planety. Díky této úžasné americké sondě se podařilo získat vzorky skal z Marsu a zjistit, že tyto horniny obsahují organické látky. A proto otázka výzkumníků zní, jestli kdysi na povrchu Marsu existoval život?

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Mars alias

Organické látky tj. látky, které jsou charakteristické pro živé organismy - jsou sestavené na bázi uhlíku, který je poměrně trvalým a přizpůsobivým prvkem. A právě takovéhle látky se našly ve vzorcích skal z kráteru Gale. Vědci odhadují věk hornin na 3,5 mld let. Tenhle neuvěřitelný objev byl popsán v časopise „Science” a také o něm informuje NASA.

Výzkum je podporován speciálním zařízením - Sample Analysis at Mars (SAM), který má za cíl ihned analyzovat složení všech látek, jaké se mohou objevit na povrchu rudé planety. Vzorky byly zahřáty do teploty 860 stupňů Celsia a v plynu, který z látky vyprchával během reakce, se podařilo stroji zachytit už dříve zmíněné organické látky.

Existuje teorie, že organické látky byly na Zemi přenesené z kosmu pomocí meteoritů, nebo komet, co by znamenalo, že Země nebyla a není jedinou obydlenou planetou v celém vesmíru. To by znamenalo, že teorie panspermie - hypotéza o vzniku života, je pravdivá.

Člověk postupně dobývá vesmír a odhaluje jeho tajemství. Každý malý objev nám dovoluje něco málo zjistit o našem původu. Nesmíme ale zapomínat, že cesta bude ještě dlouhá, ale drobnými krůčky se přibližujeme k pravdě.  

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i…

17.07.2018 12:14 Aktualizováno Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K…

Záhada turínského plátna? Polovina stop krve je podvrh, ukázala nová…

16.07.2018 16:47 Turín - Nová forenzní analýza ukázala, že nejméně polovina stop krve na turínském plátně, které dle…

Klimatizace začnou zabíjet ve velkém. Lidstvo bojuje s vedrem tou nejhorší…

16.07.2018 12:42 Klimatizace jsou pro mnoho lidí nepostradatelným pomocníkem pro přežití léta. Zatímco v Česku není…

Nález nevyčíslitelné hodnoty? Archeologové vykopali nejstarší kopii…

16.07.2018 11:49 V sutinách starobylého řeckého chrámu archeologové objevili nejstarší fyzickou kopii jednoho z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama