Nejhrozivější dinosaurus v historii: Stroj na zabíjení strčil do kapsy i Tyrannosaura

Říká se, že největším a nejstrašnějším tvorem, který kdy chodil po Zemi, byl Tyrannosaurus Rex. K jeho úspěchu přispěla řada filmů i knih, které se ale jen málokdy zakládají na pravdě. Ve skutečnosti totiž nebyl Tyrannosaurus ani tím největším, ani nejdravějším dinosaurem. Tuto pozici zaujímá někdo úplně jiný.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tyrannosaurus Rex versus Spinosaurus, velikostní rozdíl relativně odpovídá skutečnosti

Zřejmě nejvíce se o úspěch Tyrannosaura zasloužil film Jurský park slavného režiséra Stevena Spielberga, který byl natočen na motivy stejnojmenné knihy amerického spisovatele Michaela Crichtona.

Film vyobrazuje Tyrannosaura jako nelítostnou a krvelačnou mašinu na zabíjení, před kterou je prakticky nemožné utéct. Pomineme-li, že řada věcí ve filmu je silně pozměněna a nepřesná (například obávaní Velociraptoři byli ve skutečnosti asi jen metr dlouzí a zřejmě opeření), i Tyrannosaura si tvůrci upravili k obrazu svému.

Ve skutečnosti byl totiž Tyrannosaurus tak těžký a velký, že nemohl běhat. Stejně tak není pravda, že neviděl to, co se nepohybuje. Navíc byl poměrně nemotorný, což z něj rozhodně nedělá "krále dinosaurů", jak je často titulován.

img-responsive

Tyrannosaurus Rex | foto: Jurassic Park wiki

Se svou délkou kolem deseti metrů a váhou čítající šest tun by dnes sice strčil do kapsy všechna suchozemská zvířata, na druhohorní poměry byl ale relativně malý. Zejména v porovnání se Spinosaurem, který dosahoval délky až 18 metrů a vážil kolem 20 tun.

Právě Spinosaurus je proto paleontology považován za nejhrozivějšího dinosaura v historii. Na rozdíl od Tyrannosaura měl funkční ruce a byl schopen se pohybovat po dvou, stejně jako po čtyřech nohách. Uměl plavat a jeho rozměry byly tak úctyhodné, že strčil do kapsy nejen všechny prehistorické predátory, ale hravě konkuroval i býložravcům.

Právě ti totiž dlouho tvořili nezastupitelnou skupinu největších suchozemských tvorů a například Brontosauři se svou délkou kolem 20 metrů neměli přirozené nepřátele. Jak se ale nyní ukazuje, Spinosaurus je velmi těsně dotahoval.

img-responsive

Tyrannosaurus Rex versus Spinosaurus | foto: Jurassic Park wiki

Ani na něj tvůrci filmové ságy nezapomněli, objevil se ve třetím díle Jurského parku, kde si hravě poradil v souboji právě s Tyrannosaurem. Pomineme-li, že takový souboj je nereálný, protože Spinosauři vyhynuli o 30 milionů let dříve, než se objevil první Tyrannosaurus, i jeho filmové vyobrazení je nepřesné.

Spinosaurus se sice honosil velkými trny na zádech a zřejmě uměl chodit po zadních nohách, častěji se ale pohyboval na všech čtyřech. Navíc byl obojživelný a žil převážně ve vodě, ačkoliv o vodního živočicha nešlo. A sežral vše, co mu přišlo do cesty. Dokonalý stroj na zabíjení, kterému vyjma Gigantosaura v jeho době nemohl nikdo konkurovat. S tím rozdílem, že zatímco Gigantosaurus žil v Argentině, Spinosaurus kraloval Africe.

Kdyby Spinosaurus přežil až do dnešních dní, nenašel by se nikdo, kdo by ho dokázal porazit. Se svou velikostí menšího paneláku by bez problému skolil i slona, který je pětkrát menší, než Spinosaurus, skutečný "král dinosaurů".

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocniční dezinfekce jsou k ničemu? Vědci varují před problémy, které…

14.08.2018 15:38 Ten zápach dezinfekce, který se šíří po každé nemocnici, všichni dobře znáte. Možná už ale nevíte,…

"A přece se točí." Jak opravdu to bylo se slavnou větou Galileo Galilea?

14.08.2018 15:33 Aktualizováno Církevní dějiny jsou doprovázeny nejrůznějšími konflikty – ať už šlo o vymezování kompetencí se…

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly. Vědci vzali smrtícímu viru…

14.08.2018 14:34 Kinshasa - Nové případy eboly se v provincii Severní Kivu v Kongu objevily na začátku srpna a…

Čeští vědci se zaměřili na degenerující mužský pohlavní choromozom

13.08.2018 17:21 Praha - Tým českých vědců významně přispěl k objasnění jedné z největších záhad evoluce.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama