Amerika ukrojila první kilometry z marťanské odyseje

Praha - Lidstvo se po čtyřiceti letech od chvíle, kdy první člověk otiskl podrážku boty do měsíčního písku, chystá k dalšímu velkému skoku. Cílem je Mars, přestupní stanicí Měsíc.

Přidejte svůj názor

Mars

Americká vesmírná agentura NASA ve středu vypustila z floridského mysu Canaveral na zkušební let prototyp rakety Ares, která bude mít za úkol vynášet do vesmíru lodi Orion a moduly Altair.

Ares je jedním ze stavebních kamenů projektu Constellation, který počítá s tím, že Američané poletí na Mars. Odstartují tam z Měsíce, kde předtím postaví stanici s lidskou posádkou.

Raketa Ares poprvé odstartovala čtyři desetiletí poté, co se Měsíce dotkl nohou první člověk. Byl jím americký astronaut Neil Armstrong, člen expedice Apollo 11. Jeho věta "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo" obletěla svět a dostala se do čítanek.

Poslední lidé však opustili zemský satelit už v prosinci 1972. Od té doby se člověk nezmohl na víc, než kroužit po oběžné dráze - neodpoutal se od Země na větší vzdálenost než 565 kilometrů.

Velmoci čas od času vysílaly do vzdálených končin vesmíru sondy a společně stavěly vesmírnou stanici.

Američany uspokojilo to, že v závodě o Měsíc vyhráli nad Sověty, a tak jim splatili jejich triumf se Sputnikem a Gagarinem. A Rusové neměli mezi hvězdami žádný další velkolepý cíl.

Trvalo více než tři desítky let, než ho vyhlásili Američané. V roce 2004 prezident George Bush zvěstoval program Constellation. Jeho cílem je pilotovaný let na cizí planetu - Mars.

NASA krátce nato oznámila "jízdní řád" letu na rudou planetu. Na rok 2020 naplánovala návrat na Měsíc - místo startu marťanské mise. Na Měsíci by vesmírná agentura chtěla vybudovat základnu, odkud by - díky menší gravitaci s minimálními zásobami paliva - v roce 2031 vyletěla raketa k Marsu.

V novém projektu není místo pro návratové vesmírné lodě – raketoplány. Ty staré doslouží už za rok a jejich modernizaci NASA neplánuje. Vrátí se ke klasice - raketa, vesmírná loď a výsadkový modul. Obdobné řešení použila již při programu Apollo.

Základem projektu Constellation jsou rakety Ares, loď Orion a modul Altair. Vývoj této triády má být dokončen v roce 2015.

Projekt je však zatím "ve hvězdách". Odborníci odhadují, že mise na Mars bude stát 450 miliard dolarů, v korunách téměř osm bilionů, tedy osm tisíc miliard. To je zhruba osm stáních rozpočtů České republiky.

Někteří lidé z NASA říkají o Constellation, že to je "Apollo na steroidech". Tedy větší a především nákladnější Apollo.

"Není to pouze o vlajce a stopách v písku. Je to spousta mravenčí práce, zkoušek - a někdo to musí zaplatit," připouští John Olson, ředitel výzkumného oddělení NASA.

Obamova vláda však na nejbližší čtyři roky chystá škrty v rozpočtu NASA ve výši 3,8 miliardy dolarů. Projekt Constellation - stejně jako radar v Brdech - dala přehodnotit komisí expertů.

Komise ho nezavrhla. Upozornila však, že ho NASA s nynějším rozpočtem 18,7 miliardy dolarů (340 miliard korun) stěží zvládne, natož aby ho uskutečnila se seškrtaným rozpočtem. Jen nynější testovací let Aresu s Altairem stál bezmála 450 milionů dolarů.

Je přitom možné že to byl nejen první, ale i poslední let Aresu. Komise jako jednu z možností dalšího postupu zmiňuje variantu, že se NASA zaměří na konstrukci ještě větší a těžší rakety schopné nést i velké nákladní lodě, které by na Měsíc a n a Mars vozily zásoby. Projektování menších raket a lodí i jejich provoz by pak NASA mohla přenechat "vesmírné taxislužbě" - komerční firmě. Zájem o tento byznys už projevily společnosti Boeing Co., Space X a Davidson Technologies.

NASA by si tímto způsobem "uvolnila ruce" na budování lidské základny na Měsíci a na plánování pilotovaného letu na Mars.

Další možností, jak se vypořádat s nedostatkem financí je mezinárodní spolupráce. NASA již pozvala Rusy, Číňany a Evropskou vesmírnou agenturu, aby se podíleli na stavbě stanice na Měsíci. Kdo ví, třeba je brzy pozve ke spolupráci na samotné marťanské expedici.

Představme si, že na Mars jednou poletí americký astronaut, ruský kosmonaut a čínský taikonaut. Proč ne?

Politici by však museli vyřešit otázku: Kdo jako první vstoupí na rudou planetu? Kdoví, možná by ze schůdků výsadkového modulu mohli seskočit všichni tři zároveň.

Témata: vesmir
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama