NASA vyšle do vesmíru teleskop hledající planety zemského typu

NASA ve čtvrtek dokončila prohlídku rakety Delta II, která v pátek vynese do vesmíru družici Kepler. Ta má hledat planety zemského typu, informuje agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Je to historická mise," prohlásil šéf vědeckého týmu NASA Ed Weiler. "Začínáme tak hledat odpovědi na základní lidské otázky, které byly vyřčeny již nesčetněkrát od té doby, co se první muž nebo žena poprvé podívali ke hvězdám a položili si otázku jsme tu sami?"

"Je velice pravděpodobné, že nám Kepler bude moci říct, zda je ve vesmíru mnoho planet zemského typu, zda jsou vzácností či běžné," dodal Weiler. "Může nám ale také říci, že Země je svého druhu jediná. To by ale podle mě byla velmi špatná odpověď," řekl Weiler. " Já nechci žít v prázdném vesmíru, kde jsme tím nejlepším - to je odstrašující pro mnoho z nás."

Dalekohled Kepler bude ve vesmíru zkoumat u cizích hvězd planety zemského typu, na jejichž povrchu by se mohl nacházet život. Družice bude nejméně 3,5 roku pozorovat nepřetržitě 100 tisíc vybraných hvězd v souhvězdí Labutě. Mise má zodpovědět, zda existují ve vesmíru planety vhodné k životu a zda jsou běžné, nebo vzácné.

Kepler může objevit zhruba 50 planet o velikosti Země a přibližně 870 planet o velikosti do 2,2 průměru Země. Dosud bylo odhaleno na 340 exoplanet, tedy planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. V drtivé většině jde však o obří planety, které obíhají blízko svých hvězd. Kepler má způsobit doslova revoluci ve výzkumu menších exoplanet.

Delta má startovat v sobotu 7. března ve 4:49 středoevropského času (SEČ) ze základny amerických vzdušných sil Cape Canaveral na Floridě. Zájemci mohou sledovat prostřednictvím internetu on-line přenos ze startu družice Kepler na NASA TV a www.exoplanety.cz v sobotu od 4:00 SEČ.

Témata: NASA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázračná látka, která prodlužuje život? Vědci ji našli, neuvěříte, v čem…

24.06.2018 21:54 Aktualizováno Austin - Říká se, že milování zlepšuje zdraví člověka. Stejně tak i zdravé potraviny. Obojí má ale…

Co se děje s vaším tělem, pokud příliš dlouho zadržujete moč?

24.06.2018 13:20 Známe to asi všichni – občas cítíme, že bychom se chtěli vymočit, ale nejde to. Ať už proto, že…

Láska jako chemický proces. Co se děje, když se zamilujeme?

24.06.2018 06:20 Glasgow - Zamilovanost je jeden z nejkrásnějších pocitů na světě. Jen těžko ji ale můžeme vědomě…

Statisíce lidí v ohrožení? Nebezpečný vulkán téměř jistě vybuchne a bude…

23.06.2018 22:09 Aktualizováno Sopka ležící na Novém Zélandu téměř jistě vybuchne – a otázkou není „jestli“, ale „kdy“, varují…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Tech+

reklama
reklama